Vas Márton: „Büszkék lehetnek magukra a játékosok!”

2022.12.18. 17:05 |

Az askeri divízió 1/A-s junior világbajnokságon negyedik helyet szerző, ezzel csoportbéli tagságát megőrző U20-as válogatott szövetségi edzője szerint jól és egységesen szerepelt a magyar csapat a tornán – még ha van is bennünk egy kis hiányérzet.

Tipikusan abban a helyzetben vagyunk, amikor a szokásos sportújságírói felvezetésre, miszerint „a vb előtt aláírta volna-e a kapitány a 4. helyet”, nem lehet válaszolni. Annyi inger érte a csapatot a tornán, a játékosokat, annyi helyről érkeztek a közvetlen vb-felkészülés három napjára és annyira kiszámíthatatlan a korosztály mezőnye, hogy nem lehet mindig szilárd alapokon nyugvó előrejelzést adni egy junior világverseny előtt és utólag is nehéz megítélni a történteket.

A 2003-as és a 2004-es korosztály is ígéretes, a csapat tíz tagja áprilisban megnyerte az asiagói divízió 1/B-s U18-as világbajnokságot, sokan stabil csapattagok az Erste Ligában, no és a keret kilenc tagja is légiósként hokizik, Svédországban, Finnországban és az Egyesült Államokban – mindezek alapján sokan, így a játékosok is nagy reményekkel tekintettek a tornára.

„Reális, úgy érzem” – válaszolta a „Végül mennyire reális a végeredmény, a 4. hely?” kérdésre Vas Márton szövetségi edző. – Egy kicsivel több szerencsével előrébb is végezhettünk volna, de egy kicsivel több pechhel akár hátrébb is. Az biztos, hogy nagyon egységes és fegyelmezett csapat voltunk, nagyon tetszett, ahogy a 2004-es, 2005-ös születésű játékosok beleálltak a munkába és egységet alkottak az idősebbekkel. A 2003-as korosztály tagjainak is gratulálok, hiszen méltóképpen fejezték be utánpótlás-válogatott karrierjüket. Egyúttal ez a csapat most magasra tette a mércét a következő korosztályok számára. Most minden játékos visszamegy a klubjához, és ha profi hokis akar lenni, kőkeményen dolgoznia kell a mindennapokban. Még mindig úgy gondolom, hogy kiváltság az, ha valaki abból élhet meg, hogy ezt a játékot, amit mindannyian szeretünk, jól játssza. Biztos vagyok benne, hogy jó pár játékossal találkozunk majd az U25-ös és a felnőttválogatottban.”

Hogy melyik volt az élvezetesebb vb a 2019-es kijevi, feljutást eredményező divízió 1/B-s torna vagy ez a mostani, amin két győzelmével történelmet írt a magyar válogatott? Nos:

„Mindkettőt élveztem, teljesen más volt a két esemény, de nagy kihívásként éltem meg. Szeretem a kihívásokat, és az új helyzeteket, talán ezért is játszottam sok csapatban játékosként” – mondta Vas Márton, aki nagyon örült, hogy ott volt a stábban Bartalis Balázs is. – Nagyon sokat segített nekünk, sok mindent lehetett tőle tanulni a speciális játékhelyzetekről és más játékelemekből is, a srácoknak rengeteg tanácsot adott ez alatt a két hét alatt, örülök, hogy végre együtt dolgozhattam vele, szerintem ő is élvezte a közös munkát.”

A válogatott egyébként a Szlovénia elleni szombati mérkőzést (7-5) követő délutáni pihenő után visszatért még a fantasztikus házigazdául szolgáló Varner Arénába. Egyrészt összepakolni, másrészt megnézni a norvég-kazah találkozót, valamint érintettség okán is tiszteletüket tették a srácok a díjátadó ceremónián. Hadobás Zétény volt érdekelt, ő lett a torna legjobb hátvédje, egyszersmind a magyar csapat legjobb játékosa is. Egy góljával (és egy győztes büntetővel a franciák ellen) és 10 (!) asszisztjával a kanadai táblázat élén is ő végzett. A másodikon is egy magyar játékos, Horváth Bence, aki 4 gólja mellett 3 gólpasszal zárt – kicsit szomorkás is volt, hogy a legjobb csatár címet nem ő kapta (a két másik 4 gólos, ezzel társgólkirály játékos csak 1-1 asszisztot jegyzett) – végül a francia Bachelet érdemelte ki az elismerést (2+5).

A magyar válogatott 18 gólt szerzett a vb-n, ennél többet csak a vb-t megnyerő Norvégia (19-et), ez óriási előrelépés a tavalyi, dániai világbajnoksághoz képest, ahol mindössze 5 gólig jutottunk el. Nem beszélve arról, hogy ott egyetlen emberelőnyünket sem tudtuk gólra váltani – ellentétben a mostani, 35 százalékos eredményességgel.

A történelemírás sikerült, először nyert meccset a magyar válogatott ebben a csoportban, kettőt is (a franciák ellen büntetők után, a szlovénekkel szemben a rendes játékidőben) ráadásul, a bentmaradás pedig végül „csont nélkül” sikerült.

Jövőre már a divízió 1/B-s vb-t megnyerő Japánnal kiegészülve – Szlovénia nélkül – folytatódhat a történet.

A divízió 1/A világbajnokság magyar programja (Asker, Norvégia)

2022. december 11., vasárnap, 13:00 Magyarország–Dánia 2-3 (h.u.)
2022. december 12., hétfő, 16:30 Kazahsztán–Magyarország 3-2
2022. december 14., szerda, 16:30 Norvégia–Magyarország 3-2
2022. december 15., csütörtök, 13:00 Franciaország–Magyarország 4-5 (b.u.)
2022. december 17., szombat, 13:00 Magyarország–Szlovénia 7-5

A torna végeredménye:

1. Norvégia - feljutott az A-csoportba
2. Kazahsztán
3. Franciaország
4. Magyarország
5. Dánia
6. Szlovénia - kiesett a divízió 1/B csoportba

A torna legjobb kapusa: Rohnebak Stensrud Markus (Norvégia)
A torna legjobb csatára: Matias Bachelet (Franciaország)
A torna legjobb hátvédje: Hadobás Zétény
A magyar csapat legjobb játékosa: Hadobás Zétény