Tomboló közönség előtt parádés győzelem a nyitányon: Magyarország-Olaszország 5-2

2016.12.11. 20:35 |
December 11-én, vasárnap az olaszok elleni derbivel rajtolt a magyar U20-as válogatottnak az divízió 1/B-s hazai rendezésű világbajnokság. A fiúk hatalmas győzelemmel hálálták meg azt, hogy rengeteg szurkoló látogatott ki a Budapest szélén lévő Jégpalotába – 40 másodperc elteltével már 1-0-ra vezettek, végül 5-2-re győzték le az 1/A csoportból tavaly lecsúszó olasz válogatottat, akiktől alig egy hónappal korábban, az asiagoi Négy Nemzet Tornán még 5-2-es vereséget szenvedtek.

Rich Chernomaz vezetőedző nem véletlenül részesítette előnyben november első hetében az U20-as válogatottat a Budapesten, az Euro Ice Hockey Challenge-en szereplő férfi felnőttválogatottal szemben és utazott Asiagoba, ahol a junior csapat a világbajnoki ellenfél olasz gárdával is megmérkőzött. A szakembernek az ottani tapasztalatok alapján sikerült egy olyan válogatottat összerakni, amely a budapesti divízió 1/B csoportos világbajnokságon az akkori vereség után immár győzni tudott.

Kiss Roland passzából a mérkőzés legelső támadásából gólt szerzett Sági Martin, amitől a közöség is egyből felzúgott.  Az első harmad még azért viszonylag kiegyenlített képet mutatott, ám a második periódusban nagyon elhúzott a hazai gárda, a 25. percben Kreisz Brúnó, a 27. percben Nagy Ákos, a 30. percben pedig Molnár Dávid is betalált. Erwin Kostner olasz vezetőedző ekkor időt kért, ám csak egy gól erejéig sikerült megtalálnia az ellenszert a hazai közönség előtt játszó magyar válogatottra, a 35. percben Kiss Roland az első gólnál jegyzett asszisztja után ezúttal a kapuba talált. A második harmad végén 5-1-es állásnál mentek pihenőre a csapatok. Az utolsó felvonásban nagyobb nyomás nehezedett a magyar kapura, az olaszok mindent megpróbáltak, de csak a szépítésre futotta – 5-2-re győzött a magyar válogatott.

„Nagyon fontos volt, hogy mindjárt az elején vezetést szereztünk, de elégedett voltam az 5 az 5 elleni játékunkkal, és sima játékból sikerült 2 az 1 elleni helyzeteket is kialakítanunk” – értékelt Rich Chernomaz a mérkőzés után. „A játékosok erejének azonban még fejlődni kell” – tette hozzá. A tréner az asiagoi torna tapasztalatira is kitért. „Az asiagoi, olaszok elleni mérkőzés előtti napon 5-1-re nyert a csapat, így nagy büszkeséggel léptek pályára, és utána nagyon laposan játszottak. Néha nehéz ennek a korosztálynak a büszkeségét kontrollálni. Ha az első mérkőzést megnyerik, az nagyon nagy önbizalom építés, mert minden tornán az első mérkőzés talán a legnehezebb, főleg hazai közönség előtt. Nem hinném, hogy ez most visszaüt úgy, mint Asiagoban, nem gondolkozom előre negatívan, ha jön egy nehézség, majd akkor megbirkózunk vele” – fejtette ki.

Kiss Roland szintén erre utalt. „Asiagoban egy kicsit másképp álltunk a dologhoz, jól is jött, hogy kikaptunk mert így most nagyon jó volt a hozzáállásunk, megvolt a csapategység, nem néztük le az ellenfelet – így meg tudtuk őket verni” – mondta a hátvéd. A játékos a csarnokban uralkodó hangulatot is kiemelte. „Kirázott a hideg a végén, amikora közönséget meghallottam, nagyon köszönjük ezt a nézőknek. A meccs közben nem rájuk koncentráltam, de nagyon felpörgetett azért ez a dolog. Ha ugyanígy folytatjuk, akkor nem lehet gond Nagy-Britannia ellen sem” – jelezte.

Kreisz Brúnó, a második gól szerzője szerint az volt a győzelem kulcsa, hogy meg tudták valósítani azt, amit az edzői stáb kért tőlük. „Betartottuk a taktikát, ez 4-0-ig látszott a játékképen is, utána viszont kicsit kiengedtünk, meg is próbáltak visszakapaszkodni, de nagy volt az előnyünk. Miután időt kértek, nem ők változtattak, hanem sajnos mi engedtünk ki. Az első góljuk után vissza kellett rázódnunk abba a játékba, amit előtte mutattunk, de tudtuk, hogy úgy nem lehet baj.” – elemezte a csapat teljesítményét.

Erwin Kostner, az olasz válogatott szövetségi kapitánya csapata hibáiról beszélt. „Nehezen vettük fel a ritmust a mérkőzésen, az első harmad elején nem volt meg a kellő sebességünk, ráadásul mindjárt az első percben gólt kaptunk. A második harmadban négy kiállítást szedtünk össsze, ez rengeteg, mint ahogy a magyarok által lőtt négy gól is. Sok hibát követtünk el a mérkőzésen, ezeket ki kell javítnunk, hogy a következőn jobb eredményt érjünk el” – mondta a mérkőzés után.

Marco Marzolini, az olasz válogatott csapatkapitánya úgy érzi, keményen játszottak, de a mérkőzés elején nem voltak ott fejben. „Ez egy nagyon kemény mérkőzés volt számunkra. A torna első meccse, ráadásul az ellenfelünknek hazai pálya, lenyűgöző közönséggel. Mi nagyon keményen játszottunk, de az első harmad első 10 percében nem igazán voltunk összeszedettek, fejben szétestünk – lehet, hogy ezen ment el a mérkőzés” – fejtette ki.

Az olaszok holnap a lengyelek ellen vesztes Ukrajna ellen javíthatnak, a mieinkre Nagy-Britannia vár majd a második játéknapon - és reméljük, a közönség ismét remek hangulatot teremt majd a Jégpalotában.

Az Olaszország elleni összeállítás:

Kovács (Kiss B.)

Felszerelés-menedzser: TORNYI Gábor
Csapatvezető:
 NAGY Attila

AZ U20 DIVÍZIÓ 1/B CSOPORTOS VILÁGBAJNOKSÁG PROGRAMJA:

December 11. (vasárnap):
13.00 Ukrajna - Lengyelország 2-4
16.30 MAGYARORSZÁG - Olaszország 5-2
20.00 Szlovénia – Nagy-Britannia 4-3 hu.

December 12. (hétfő):
13.00 Olaszország - Ukrajna