U20: közel volt a bravúr a vb-nyitányon

2023.12.10. 19:06 |

A magyar juniorválogatott felállt a kétgólos hátrányból, de az utolsó harmadban Kazahsztán eldöntötte a meccset a budapesti divízió 1/A-s vb-n.

Kazahsztán ellen kezdte meg szereplését a magyar férfi U20-as válogatott a divízió 1/A-s világbajnokságon, a Tüskecsarnokban. A nap és egyben a torna első mérkőzésén Franciaország 6-4-re verte Dániát.

A mieink kapuját Hegedüs Levente, a kazahokét Vladimir Nikitin őrizte. A vezetést Kazahsztán szerezte meg a 4. percben: egy tetszetős akció végén Alexander Kim lövése kipattant Hegedüs mamutjáról az érkező Davlat Nurkenov elé, aki a hálóba továbbított (0-1). Nem sokkal később Beisembayev duplázhatta volna meg az előnyt, de Hegedüs megálljt parancsolt neki. Lendületes, kemény ütközésekkel tarkított csata folyt a jégen.

A 11. percben Mihalik Gergő kapta a mérkőzés első büntetését, gáncsolásért. Eleinte a kazah tűzijátékkal szemben állta a sarat Hegedüs, de 41 másodperccel az előny vége előtt Roman Jermak éles keresztpasszát a felső sarokba húzta Szmoljaninov (0-2). A 14. percben az első komoly magyar helyzetből érkezett a válasz: Dobos Bendegúz okos visszakészítését Mihalik Gergő vágta hezitálás nélkül kapuba (1-2). Hiezl Balázst szintén gáncsolásért küldték a  büntetőpadra. Ezt a hátrányt sokkal jobban játszották a mieink, nem volt veszélyes Szergej Sztargin csapata. Három gól, 2-1-es kazah vezetés az első harmadban.

Az első kazah kiállítással indult a második harmad, Avdejenko kapott büntetést. Begyorsultak az események: egy kommunikációs hiba következtében Migunov szökött meg egy az egyben, de Hegedüs védett, majd a másik oldalon egy kavarodás végén nem tudott egyenlíteni Szabó Rácz.

Laskawy követte kazah sporttársát a kiállítottak sorában, egy ideig egyenlő létszámban, egy percig kazah előnyben játszottak a csapatok. A 26. percben Nemes lövését védte Nikitin, a lecsorgóból Mihalik kétszer is ismételhetett, de blokkolták – nagy helyzet volt. Nurkenov-Kim összjáték után utóbbi fonákkal eleresztett kapu előtti kísérletét fogta Hegedüs. A 35. percben Simonov korcsolyázott a kapuig két magyar védő között, Hegedüs bravúrja kellett – parádésan védett a külföldön pallérozódó kapus. Avdejenko újabb büntetése nyomán másodjára került előnybe a magyar válogatott. Igazi helyzetet nem láthatott a Tüskecsarnok közönsége. Hiába egészültek ki viszont a kazahok, beszorultak saját ketrecük elé, aminek meglett az eredménye: Dobos Bendegúz távoli lövése meglepte Nikitint, aki előtt Hiezl zavart (2-2). Dobos rögtön az első mérkőzésen góllal és gólpasszal próbálta felhívni magára a helyszínen tartózkodó NHL scoutok figyelmét. Az utolsó harmadra tehát döntetlennel fordultak a felek.

Óvatosabban kezdték a harmadik játékrészt a csapatok, de Horváth Bence révén megszerezhette volna a vezetést a magyar válogatott, Nikitin védett. Mindkét oldalon szép számmal repkedtek a lövések, de kapu mellé. A 48. percben Mihalik lövéséből Nemes ismételhetett, Nikitin zárta a szöget – megélénkült a Tüskecsarnok közönsége. Egy percre rá Szabó Rácz bombájánál megint Nikitin védett, az ellentámadás végén pedig Kazahsztán vezetett újra: Nurkenov lövése után egy védőről visszapattanva szerencsétlenül átcsorgott Hegedüsön a korong, amit Avdejenko talált meg (2-3).

Az 53. percben Vsevolod Logvin ügyesen húzott befelé jobbról, majd tanárian kibombázta a felső sarkot (2-4). Megint meglépett kettővel a kazah csapat. Később Nemes testre ütésért ült ki, aztán csatlakozott hozzá Szmoljaninov, egy perc magyar előny következett. Az előny ellenére meglőtte ötödik gólját Kazahsztán: Logvin használta ki a védelmi megingást, bebújt és befordult Hegedüs kapujára és nem hibázott, beállítva a végeredményt (2-5).

Végül az utolsó harmadra feljebb kapcsolt a kazah válogatott, de bíztató dolgokat vihetnek el magukkal Ladányi Balázsék is. Magyarország válogatottja hétfőn este Ausztria ellen folytatja.

A magyar csapat legjobbjának Mihalik Gergőt választották.