Szombaton Svédország ellen kezdi meg szereplését a magyar női ifjúsági válogatott a kanadai A-csoportos vb-n. A csapat izgatottan, de felkészülten várja a rajtot. A találkozót a Sport 1 közvetíti.
Tizenkét évet várt a magyar női jégkorong arra, hogy az U18-as csapat újra a legjobbak között, a topdivízióban szerepelhessen. Itt ráadásul az A-csoport mezőnye csak nyolc válogatottból áll, tehát valóban a legszűkebb elitről beszélhetünk.
A mieink egy hetet készültek Torontóban, ahol mindkét felkészülési meccsüket megnyerték: a TMU egyetemi csapatát 2-0-ra, a szintén A-csoportos Szlovákiát pedig hosszabbítás után 6-5-re verve.
A keret szerdán utazott át Sydney-be, a vb egyik helyszínére. A magyarokat helyi jégkorongozó kislányok fogadták a hotelben, magyarul is írtak üdvözletet és hosszasan fotózkodtak velük. S ha már szálloda: a legutóbbi két döntős, az amerikai és a kanadai válogatott is ugyanabban a hotelben szállt meg, mint a magyar.

Csütörtöktől folytatódott a finomhangolás. Az első nap csak erőnléti edzés szerepelt a programban, aztán pénteken már kipróbálhatták a membertou-i centerpályát is a játékosok – ahol egyébként már az utolsó simításokat végezték a szervezők, felkerültek a hirdetések, zászlók, kialakították a VIP-vendégeknek és a médiának szükséges helyeket. Pénteken tartották a médianapot is, egyéni és portréfotózással, interjúkkal – ahol például az is szóba került, hogy a magyar együttes nagy része még csak épp korcsolyázni tanult a legutóbbi A-csoportos szereplés alkalmával. A sminkelés és a frizurák beállítása után pedig elkészülhetett rengeteg fotó és videó a szép vb-mezekben.
Az oldott hangulatot a hotelben több társasjáték is segíti, és csapatépítő feladatokat is tartottak a mieink, de szombattól már a teljes fókusz a vb-n lesz.
„Készen áll a csapat, harcra készen várjuk, hogy bedobják a korongot. Nagyon fontos, hogy azzal foglalkozzunk, amit tudunk irányítani. Felkészültünk, a munkát beletettük, és a lányoktól is ezt a visszajelzést kaptuk, ők is úgy érzik, hogy készen állnak. Az, hogy van egy izgalom meg egy kis nyomás, az normális, de ismerve a csapatot, karakterüket, ez rögtön az első cserékben le fog csillapodni, és utána már tényleg nyugodtan fognak játszani, teher nélkül. Papíron underdogok vagyunk, tehát nekünk csak azt kell csinálnunk, hogy minden cserében a legjobbat kihozzuk magunkból, és meglátjuk, hogy ez mire lesz elég” – mondta Fodor Zoltán szövetségi edző a rajt előtt.

Az első ellenfél Svédország lesz, a szakvezető pedig korábban dolgozott az északi hokinagyhatalomnál, a Linköpingnél. A mostani svéd keretben korábbi játékosa és ellenfelei is vannak, így jól ismeri a riválist.
„Kielemeztük őket, tisztában vagyunk az identitásukkal. Jól korcsolyáznak, fizikálisak, nagy tempóra és korongtartásra képesek. Nekünk erre kell felkészülnünk, de megvan a csapatunkban a kellő keménység ahhoz, hogy felvegyük ezt a versenyt. Tehetséges, technikás, okos játékosaink vannak, akik meg fogják tudni oldani ezeket a helyzeteket a mérkőzésen. Sokat dolgoztunk az egész szezonban a részletekkel, hogy a verseny napjára készen álljunk.”
A svéd együttes tavaly a negyedik helyen végzett a vb-n, a bronzmeccsen a csehektől kapott ki – mostani céljuk, hogy érmet szerezzenek. Ötször voltak bronzérmesek, kétszer pedig másodikak, legutóbb 2023-ban. A keretük rutinosabb és idősebb, mint a magyar, csak két 2010-es születésű játékosuk van, nálunk viszont nyolcan vannak összesen a 2010-es és 2011-es születésűek. Valamennyien otthon játszanak, és többeknek van már SDHL-es tapasztalata is. A svéd együttes egy edzőmeccset játszott a vb előtt, Svájc ellen.
A mieinknél is nyolcan voltak már felnőtt válogatottak is, és öten a legutóbbi, csehországi felnőtt A-csoportos vb-n is jégre léptek, vagyis tapasztalatból nincs hiány. A mieink 24 fős kerettel vesznek részt a tornán, Haraszt Lorina ugyanis nem tudott a csapattal tartani. A meccsekre 22 játékos nevezhető.
Fodor Zoltán azt is elmondta, hogy személyesen hogyan várja a vb-rajtot. „Nagyon várom én is a meccseket, és izgatott vagyok, hogy elkezdjük. Másfél hete kint vagyunk és készülünk, izgatottan várjuk a vb kezdést. Túl vagyunk a médianapon, edzettünk egyet a centerpályán. Az ellenfelek is megérkeztek a helyszínre, belenéztünk az edzésekbe, már tényleg csak egy lépésre van a kezdés.”
A svédek után hétfőn Kanada, kedden pedig Svájc következik. Mindegyik csapat bejut a negyeddöntőbe, majd a két leggyengébbre még egy meccs vár a bentmaradást. Az egyenes kieséses szakasz meccseit már Sydney-ben, egy nagyobb arénában rendezik.
A vb magyar meccseit a Sport TV közvetíti.

PROGRAM
VB-CSOPORTKÖR
- Január 10., 17.00 (magyar idő szerint 22.00) Svédország–Magyarország
- Január 12., 18.00 (magyar idő szerint 23.00 ) Kanada–Magyarország
- Január 13., 20.30 (magyar idő szerint január 14. 01.30) Magyarország–Svájc
KERET
Kapusok: Csordás Csenge (KASI), Majoros Emma (MAC Budapest), Takács Noémi Zoé (MAC Budapest)
Hátvédek: Faragó Luca (Ajka/BJA), Görbe Liza (Lehel HC/BJA), Gyula Rebeka (BJA), Hajdu Lili (HKB), Schneider Kata (BJA), Simon Bíborka (MAC Budapest), Szabó Bonita (Rheintal Future, svájci)
Csatárok: Bátyi Boróka (BJA), Bereczki Dóra (DHK), Hiezl Réka Effi (Shattuck St. Mary’s, amerikai), Kerkovits Réka (BJA), Magyar Diána (Mad Dogs, német), Máhr Dóra (UTE/BJA), Polónyi Petra (NAHA, amerikai), Sághy Lara (BJA), Szalai Szonja (BJA), Tamás Helga (Vasas/MAC Budapest), Temesi Blanka (MAC Budapest), Vass Szonja (BJA), Weiler Krisztina (OHA, kanadai), Zsobrák Hanna (Rampage)
Stáb itt.




