Nagy-Britannia mindenben az élen kell, hogy járjon

2016.12.07. 14:49 |

Nagy-Britannia 1903 óta aktív: olimpiai aranytól a Divízió I-es világbajnokságig.

Nagy-Britannia mindenben az élen kell, hogy járjon: a szigetországban már 1903-ban ötcsapatos liga működött, majd 1908-ban alapító tagjai lettek a Nemzetközi Jégkorong Szövetségnek. 1914 óta különálló jégkorong szövetséggel rendelkeznek, és a kezdeti időkből patinás eredményeket mutathatnak fel. 1910-ben rendeztek először jégkorong Európa-bajnokságot, ahol a csapat a dobogó legfelső fokára állhatott. 1924-ben Chamonix-ban került megrendezésre az első különálló téli olimpia (korábban a műkorcsolya és a jégkorong a nyári olimpiai programban szerepelt) – a britek pedig mindjárt bronzéremmel debütáltak, majd 1936-ban Garmisch-Partenkirchenből aranyéremmel tértek haza. Világbajnokságon a legjobb eredményük ezüstérem 1937-ből és 1938-ból, ám 1994 óta nem sikerült feljutniuk a világelitbe, jelenleg mind a felnőtt, mint az U20-as férfiválogatott a Divízió I B-csoportjában szerepel.

A tavalyi bronzérem után bent maradást vár a kapitány

Nem teszi túl magasra a lécet Tommy Watkins vezetőedző az U20-as válogatott számára. A szakember óvatosan fogalmaz, úgy véli, az első és legfontosabb az, hogy biztosítsa helyét a csapat a jövő évi B-csoportos viadalon. „Tavaly, úgy érzem, túlteljesítettük önmagunkat a bronzéremmel, fantasztikus volt. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy ezúttal nem érhető el az érmes pozíció, de elsősorban a bennmaradásra kell koncentrálnunk” – fejtette ki.

A teher a tapasztalt játékosok vállán nyugszik. „Azok lesznek a kulcsjátékosok, akik már a tavalyi világbajnokságon is részt vettek, így rendelkeznek némi ismerettel arról, hogy mire kell számítani ezen a szinten. Fontos lesz a csapatkapitány szerepe, és arra kell figyelni, hogy gólerős játékot hozzunk minden egyes este – mondta a tréner, aki igazán kiugró riválist sem nevezett meg. „Ezen a szinten már minden mérkőzés nehéz, minden nap nagy teszt lesz a válogatott számára, de ez a szépsége a sportnak, nagyon várjuk” – tette hozzá.

Nagy-Britannia jégkorong specifikus háttéradatai:

Főváros: London
Terület: 209,331 km2
Népesség: 64,08 millió fő
IIHF tag: 1908 (alapító tag)
Igazolt jégkorongozók száma: 12.462
Junior jégkorongozók száma: 4.693
Utolsó találkozó a magyar csapattal: 2010. december 19. U20 Division IIA World Championships, Debrecen HUN-GBR 4-5