Kiélezett meccsen győzelemmel startolt a magyar válogatott

2024.04.28. 19:59 |

A frissen feljutó, februárban a Tüskecsarnokban meglepetés győzelmet elkönyvelő Japánt szoros meccsen verte a magyar csapat Bolzanóban, elsősorban Bálizs Bence és Galló Vilmos kiváló teljesítményére építve.

Vasárnap délután Japán ellen kezdte meg szereplését Don MacAdam legénysége a 2024-es divízió 1/A világbajnokságon. A bolzanói tornát Bálizs Bence indította a magyar kapu előtt.

A 2. percben Mihály Ákos akasztotta Szato Jut, amiért megkapta a meccs első kisbüntetését. Még le sem járt a két perc, Hitoszato Hárival szemben szabálytalankodott, Nakadzsima Teruto pedig Szabót verte fejbe bottal, így késleltetéssel kettős magyar előny következett. Varga Balázs nagy helyzetben a félig üres kapu oldalát találta el. Nem úgy a 8. percben, amikor Szabó Bence lövése lecsorgott a finnországi légiós elé, ő pedig behúzta a pakkot, megszerezve a magyar vezetést (0-1). A japánok távoli kísérletekkel próbálkoztak, de Bálizs könnyedén fogta a lövéseket. A 11. percben Terbócs akciója okozott zavart a japán kapu előtt, majd Szabó tüzelt, Nariszava védett. A 17. percben Sebők üresen lőhetett, a japán kapus ismét kitornázta a pakkot. Később Sofront küldték ki a játékvezetők, de hiába tudtak felállnak az ázsiaiak, igazi helyzetük nem akadt. Stabil magyar játék, 1-0-s vezetés 20 perc után.

A második játékrész a válogatotthoz frissen csatlakozó Erdély kiállításával indult - érkezett is az első igazán komoly japán lehetőség, Szato Hiroto löketét, majd Furuhasi ismétlését hárította bravúrral Bálizs. Nem sokkal később újra Szato Hiroto volt főszerepben, megint Bálizs védett. Válaszként a másik oldalon Stipsicz a vasat találta el. Sokat javult Japán játéka a második harmadra, de Bálizs Bence parádés teljesítményének köszönhetően, tartották a mieink az előnyt. A 36. percben Papp ugrott ki, Sebőköt kereste, de blokkoltak a védők. Az utolsó két percre fordulva Hajata volt szabálytalan Sofronnal szemben, két perces büntetésért cserébe. Hiába a magyar előny, Szato Jutu szökött meg ziccerben, Bálizsnak kellett óriásit mentenie. Gól nélküli második harmadot követően maradt az 1-0-s magyar vezetés.

A harmadik harmad kezdetén Fejes lövése éppen csak mellé csorgott a blokkról. A 43. percre fordulva viszont már megszerezte a második gólt a magyar válogatott: Németh lekészítésére menetrendszerűen érkezett Terbócs, és bár nem volt erős a lövés, Nariszava későn reagált, becsorgott a pakk (0-2). Később javított az ázsiai kapus, először Nemes kísérletét hárította, a kipattanót azonnal kapura küldő Sárpátkit pedig elképesztő bravúrral állította meg. Fejes büntetését követően újra esélyt kaptak a japánok, ám újabb kiváló magyar védekezést láttunk. A 48. percben Varga kiállításánál már nem bírta se Bálizs, se a védelem: Nakadzsima Teruto keresztbe lőtt korongja Nilsson lábáról vágódott szerencsétlenül a hálóba (1-2). Galló kapu mögül visszatett korongjából újra Sárpátki keveredett ziccerbe, de Nariszava védett. Az 51. percben Furuhasi éles szögből, fonákkal a vasra húzott. Hősiesen védekezett a magyar válogatott, jöttek a blokkok, közbeszúrások, és Bálizs stabil védései. Két perccel a vége előtt már mindent feltett egy lapra Japán. Lejött volna Nariszava, azonban megszerezték a mieink a korongot, Hári hezitálás nélkül bombázott, de visszafordult a japán kapus és hatalmasat védett. A 60. percben viszont már lezárta Hári János a meccset: Nilsson szerzett korongot, Galló verte meg a védőjét, de az üres kapu előtt még bevárta Hárit, aki így megüthette első gólját - önzetlen, csodás magyar gól (1-3).

Sorozatban hetedik alkalommal verte Magyarország Japánt világbajnokságokon, és három ponttal rajtolt a bolzanói divízió 1/A világbajnokságon.

16:00: Szlovénia–Japán (Sport 1)
19:30: Olaszország–Magyarország (Sport 1)

A keret:

Kapusok: Bálizs Bence (Sparta Sarpsborg, norvég), Horváth Dominik (Hydro Fehérvár AV19), Farkas Roland (BJAHC, tartalék)

Hátvédek: Fejes Nándor (Gyergyói HK), Garát Zsombor (Worcester Railers, amerikai), Hadobás Zétény (Visby/Roma, svéd), Kiss Roland (Hydro Fehérvár AV19), Nilsson Henrik (Hydro Fehérvár AV19), Ortenszky Tamás (Martigny, svájci), Stipsicz Bence (Hydro Fehérvár AV19), Szabó Bence (BJAHC)

Csatárok: Erdély Csanád (Esbjerg, dán), Galló Vilmos (Linköping, svéd), Hári János (Hydro Fehérvár AV19), Mihály Ákos (Hydro Fehérvár AV19), Nemes Márton (Mora, svéd), Németh Kristóf (Hydro Fehérvár AV19), Papp Kristóf (Northern Michigan University, amerikai), Sárpátki Tamás (Gyergyói HK), Sebők Balázs (Iserlohn, német), Sofron István (Csíkszereda), Terbócs István (Hydro Fehérvár AV19), Varga Balázs (JYP, finn)

A stáb:

Don MacAdam szövetségi kapitány, Szilassy Zoltán másodedző, Kiss Dávid másodedző, Ladányi Balázs másodedző, Daniel Goller kapusedző, Dr. Rybaltovszki Henrik csapatorvos, Antal Dénes fizioterapeuta, Hubay Zsombor fizioterapueta, Nagy József felszerelés-menedzser, Závodszky Szabolcs technikai koordinátor, Szilágyi Levente csapatvezető