Kétgólos vezetésről háromgólos vereség Milton Keynesben

2023.04.25. 23:06 |

A magyar válogatott ezúttal jól kezdett első nagy-britanniai edzőmeccsén, ám a folytatásban ismét sok kiállítást szedett össze, az angolok végül három fórgólt is szerezve tartották otthon a győzelmet.

A kapunkban tehát a szezont a brit elitligában remekül befejező Rajna kezdett, és sikeres rehabilitációját követően ott volt immár a jégen Stipsicz – aki rögtön az első sorban kezdett Hadobás párjaként –, valamint Magosi és Sárpátki is, ők egyelőre a negyedik támadótrióban mentek Németh Kristóf oldalán. A briteknél ott volt a második sor szélén a Ferencváros Erste Liga-ezüstérmese, Ollie Betteridge; hazai részről egy nagy hiányzó volt, sérülés miatt a Leeds Knights csapatkapitánya, Kieran Brown – a brit másodvonal, a NIHL pontkirályának (56 meccsen 121 pont…) kiesése a vb-n is érvágás lenne az angoloknak.

Jó tempóban indult a meccs, az első nagyobb helyzet Bartalis nevéhez fűződött az 5. percben: Hári szokásosan jó korongkihozatala után Whistle a lepkéssel tudott belekapni a fehérvári csapattárs lövésébe. Nem sokra rá egy újabb Whistle-védés után Erdély keveredett kisebb konfliktusba a brit védőkkel. Az első komolyabb hazai sanszra a 7. percig kellett várni, egy szépen visszatett korong után Kirk lövését nyelte le Rajna. Sorra jöttek a magyar helyzetek, előbb Sofron életerős bombája még mellévágódott, a 8. minutumban azonban már megvolt a vezetés. Erdély tartott bent egy pakkot a támadóharmadban, Bartalis egy csel után letette az alapra Szabó Bencének, aki a tőle szokatlan pozíció és az éles szög ellenére is jól oldotta meg, remek lövésével mentünk 1-0-ra. Nem lassítottunk, nem sokkal a gól után Hári cselsorozata után kellett védenie Whistle-nek. Még mindig nem telt el az első harmad fele sem, amikor az első előnyünkben is veszélyeztettünk, Nagy Gergő helyzeténél hárított a kapus. Energikusak és agresszívak voltunk, több góllal is vezethettünk volna, miközben Rajnának gyakorlatilag nem volt komolyabb védenivalója – az elején zongorázni lehetett a különbséget az eddigi felkészülési meccseink és e között, a div. 1/A-vb egyik feljutófavoritja többnyire csak nyomozta a korongot ebben a periódusban. A 13. percben azért a britek is megvillantak: előbb Richardson lőtt jó cselek után, Rajna mamuttal gond nélkül védett, majd Sárpátkitól pattant el egy passz a semleges zónában – Mosey ziccerénél már nagyon kellett a magyar kapus, akin a bravúrral együtt is átcsorgott a pakk, úgy tudott rávetődni végül az üres kapu előtt. Hat perccel az első szünet előtt Dowd tiszta lövésénél is a helyén volt Rajna. Két perc volt hátra, amikor az agilisan játszó Bartalis kígyózott át a brit védelmen, kiváló centerezése és Erdély nagy lövése után ismét Whistle-re volt szükség – hogy az első szünetben „csak” egy góllal vezettünk, leginkább az angol kapus érdeme volt.

Ehhez képest kisebb hideg zuhannyal indult a középső etap. Alig telt el néhány másodperc a játékrészből, a kapunk mögött Hadobás ajándékozott el egy korongot, a második hullámban felkorcsolyázó Clements tiszta bombájába még bele tudott kapni Rajna, de így éppen Dowd elé pattant, aki betette az üres kapuba (1-1). Kellően meg is zavarodtunk, a britek meg felbátorodtak, több gyors támadással is veszélyeztetett az ellenfél, a 24. percben pedig ők is megpróbálkozhattak egy fórral. Nem egészen négy másodperc alatt használták ki: elhozták a bulit, Halbert lekészítése után pedig Dowd iszonyatos rakétát küldött a rövid felsőbe, Rajnának a karját sem volt ideje felemelnie (2-1). Most a britek voltak nagy lendületben, és mi tudtunk a meccs képéhez képest némileg váratlanul egyenlíteni: Hári hozott el egy bulit, Hadobás tűzte rá a kékről, Galló beleérését nem védhette Whistle (2-2). Jót tett a játékunknak a gól, kicsit megnyugodtunk, a meccs felénél pedig visszaszereztük a vezetést: egy hosszú shift végén Szabó a saját kékjéről ugratta ki parádésan Vértest két védő között, a fehérvári csatár ziccerét magabiztosan eltette kötényben (2-3). Egy kivédekezett hátrány után pedig megszületett a negyedik gólunk is, méghozzá Horváth Milán révén, aki előbb benntartotta a korongot az ellen kékjénél, majd azon beljebb táncolva el is lőtte, a magas lövés Whistle hálójában kötött ki (2-4). Más kérdés, ezúttal egyből érkezett a brit felelet. Elcsúszott a védekezésünk, a kapu elé beosonó Dowdra senki nem figyelt, a britek csapatkapitány-helyettesével pedig ezen az estén nem lehetett bírni: a hosszú keresztpassz után leheletfinoman bőrözte be fonákkal Rajnát a mesterhármasért (3-4).

A vezetést a második szünet után sem sikerült megőrizni, a britek a 43. perc végén a saját térfelükről emelték be a pakkot a védelmünk mögé, Davies köszönte szépen, élt is a ziccerrel (4-4). Az egész meccsen nagyon élő Hári, Nagy Gergő, Galló trió szerezhette volna vissza a vezetést egyből, Whistle védett. Helyette Szabó gáncsolása és Sofron testre ütése nyomán kettős hátrányba kerültünk, a britek időkérés után mintaszerűen rajzolták fel a jégre a figurát, a sakk-matt járatás után Kirk éles szögből vágta fel a vas alá (5-4). Ha ez nem lett volna elég, Lachowicz szerencsés góljával a szimpla fórt is kihasználták a hazaiak, a Guildford csatára egy palánkról elé pattanó pakkot lőtt rá Rajnára, a harmadik előnyös brit góllal lett 6-4 – a Kevin Constantine által emlegetett felesleges kiállítások újfent megbosszulták magukat. Hét és féllel a vége előtt Stipsicz távolija átcsorgott Whistle-ön, ám a bal vas mellé csúszott, majd Hári veszélyes keresztpassza nem jutott el Gallóhoz. Öt perc volt hátra, amikor Bartalis lábát húzták ki, a britekkel ellentétben mi nem tudtunk élni az emberelőnyünkkel. A végén még lehoztuk Rajnát, majd vissza, az utolsó percben meg is fogott még egy brit ziccert, végül azonban üres kapura csak beállították a végeredményt a hazaiak, akik így 7-4-re nyertek Milton Keynesben.

Az újabb vérfrissítésen átesett magyar válogatott egy kiváló első harmad – ezt kéne 60 percre állandósítani a vb-ig hátralévő két és fél hétben – és hektikus második negyven perc után, újabb megbüntetett kiállításokkal és a speciális egységek közti különbség okán első angliai felkészülési mérkőzését is elvesztette, folytatás szerda este ugyancsak magyar idő szerint 20:30-tól, immár a jobb emlékű Nottighamben.