Idézzük fel a szapporói csodát!

2017.09.26. 12:39 |

2008 tavaszán egy ország égett hokilázban, majd ünnepelte az A csoportos világbajnokságra feljutó csapatot. A Magyar Jégkorong Szövetség 90. születésnapján újra jégre lépnek a szapporói hősök, ennek alkalmából elevenítjük fel, hogyan is érték el a bravúros eredményt.

A 2008-as év nem indult jól, ugyanis a magyar válogatott az EIHC-tornán 6-2-re kikapott attól az ukrán csapattól, amely a szapporói világbajnokságon is a riválisok között volt. Következő három találkozóját – Hollandia, Horvátország és Románia ellen –magabiztosan nyerte meg Pat Cortina szövetségi kapitány együttese, majd Dunaújvárosban a lengyelek ellen zárult a felkészülés, és egy 1-0-s vereség után 3-0-s sikert hozott a főpróba.

A keretszűkítés után a Szuper Levente, Hetényi Zoltán, Tokaji Viktor, Horváth András, Szélig Viktor, Sille Tamás, Svasznek Bence, Kangyal Balázs, Ennaffati Omár, Ifj. Ocskay Gábor, Palkovics Krisztián, Vaszjunyin Artyom, Vas Márton, Peterdi Imre, Ladányi Balázs, Gröschl Tamás, Holéczy Roger, ifj. Kovács Csaba, Benk András, Majoross Gergely, Fekete Dániel, Vas János összetételű együttes utazhatott Japánba. Ez az utazás azonban fárasztóra és kalandosra sikerült,  több játékos felszerelése nem érkezett meg, és  tetézte a gondokat, hogy először a szapporói Cukiszamu Arénában sem lehetett edzeni, ezért újabb utazás várt a nem túl kipihent magyarokra.

Nagyszerű bemutatkozás

Április 13-ra, a világbajnokság rajtjára aztán minden a helyére került, és a sérültek, betegséggel bajlódók is felépültek. Az első meccsen az észtek ráijesztettek a magyarokra, mivel gyorsan megszerezték a vezetést emberelőnyből egy számunkra szerencsétlenül pattanó lövéssel. Aztán gyorsan sikerült fordítani Vas Márton duplájával – mindkét esetben Ladányi Balázs adta a gólpasszt.

A második harmad a riválisé volt, újra átvette a vezetést, de az utolsó percben Kovács Csaba egyenlített. A harmadik felvonást már a mieink bírták jobban: ismét Kovács talált be, bepofozva egy kipattanó korongot, majd Majoross Gergely keresztpassza után Fekete Dániel lőtt gólt, ezzel eldöntve a meccset. Az észtek a végén emberelőnyben még lehozták a kapust, de nem tudták elrontani a magyarok bemutatkozását (5-3).

Féltucat a litvánoknak

Egy nappal később következett egy másik balti csapat, Litvánia, amely ellen magabiztos, önbizalom-növelő győzelmet aratott a Cortina-legénység. Ismét Vas Márton kezdte a gólgyártást, majd egy perccel később kettős emberelőnyben a Horváth András lövése után kipattanó korongot Ocskay Gábor a kapus lábai között tette a hálóba. A litvánok nem tudtak élni a kettős fórral sem, Szuper Levente jól állta a sarat.

A meccs derekán a rengeteget próbálkozó Palkovics is eredményes volt emberelőnyben, a negyedik gólt pedig Kovács Csaba szerezte büntetőből, a kapus válla fölött ellőve a korongot. A litvánok keményen játszottak, rengeteg kiállítást ítéltek ellenük, egyszer pedig olyan durván tették a palánkra Tokaji Viktort, hogy a védő kidőlt.

A mieink biztosan őrizték a vezetést, az is belefért, hogy több ziccert elrontottak, de a hajrában még növelték a különbséget. Előbb Ocskay szerezte meg saját második gólját, majd az utolsó percben Ladányi távoli lövése talált utat a kapuba, emberelőnyben (6-0).

Fortuna is velünk

A pihenő nap után jöhetett a Japán elleni találkozó, amelyen már érződött, nem állunk hadilábon a szerencsével, s itt bizony nagy dolgok vannak készülőben. Erre a meccsre futott be az akkor az NHL tartalékbajnokságában, az AHL-ben érdekelt Iowában szerepelő Vas János. Az első harmad nem hozott gólt, a japán kapus 15 lövést hárított, de akadt dolga Szuper Leventének is, a házigazdák főleg emberelőnyben voltak veszélyesek. A lengyel játékvezető nem adta meg Szuzuki gólját a kapus zavarára miatt – később aztán még többet köszönhettünk a sporttársnak.

A második harmadban megtört a jég, Ladányi kapáslövésével előnybe került a magyar válogatott, majd egy perccel később jött az újabb találat Palkovics villanása révén. A magyarok jól védekezték ki az emberhátrányokat, és egy játékossal kevesebben is növelni tudták a különbséget: Ocskay indult meg, és pimasz csellel becsapta a kapust. A harmad végén szépítettek a japánok, majd az utolsó felvonásban közelebb zárkóztak.

Mindkét együttes nagy erőket mozgósított az újabb gólokért. Ehhez Palkovics járt közel, de lövése a kapuvasról pattant ki. Az utolsó előtti percben a japánok betaláltak Domeki révén, de a korong olyan gyorsan pattant ki, hogy a bírók nem vették észre, így nem adták meg. A hazaiak hosszan vitatták a döntést. A hajrára mindent egy lapra tettek fel a hazaiak, lehozták a kapust, de ez megbosszulta magát, ugyanis egy korongszerzés végén Palkovics lőtt gólt, amelyre már nem érkezett újabb válasz (4-2).

A kötelező is behúzva

A horvátok ellen úgy léphetett jégre a Cortina-csapat, hogy félig már a csoportdöntőre, az ukránok elleni csatára is figyelt. A szakvezető pihentette Szuper Leventét, és Hetényi Zoltánt állította a kapuba, aki remekül oldotta meg a feladatott, ugyanis nem kapott gólt. Az első harmadban még visszafogottan teljesítettek a magyarok, a folytatásban viszont már nagyobb lendülettel hokiztak, és ennek meg is lett az eredménye: Ladányi passzát Peterdi vágta a kapuba. Az utolsó harmadban Palkovics két góllal nyugtatta meg a kedélyeket, a rivális pedig kettős emberelőnyben sem volt képes szépíteni (3-0).

A beteljesült álom

Az egész ország hokilázban égett, és az A csoportról álmodott, ugyanis a négy siker után következhetett a feljutásról döntő mérkőzés az előző évben még a legjobbak között szereplő Ukrajna ellen április 19-én. A rivális jobban megizzadt egy nappal korábban, csak szétlövéssel verte Japánt.

A nagy tét miatt mindkét együttes óvatosan kezdett, de aztán sorra jöttek a helyzetek, a magyar oldalon Palkovics és a Vas testvérek jóvoltából, míg a másik kapunál a vas segített Litvonyenko bombájánál. A 11. percben megszerezte a vezetést a magyar alakulat: Ladányi Balázs remek átadása után Vas János középről lőtt a bal felsőbe. A gól meglepte az ukránokat, a mieink pedig felvillanyozódtak, és szebbnél szebb akciókat vezettek, de Igor Karpenko nagyokat védett. A harmad végén aztán már ő is tehetetlen volt, amikor Palkovics emberelőnyben átverekedte magát a védelmen, és a kapuba lőtt. Minden tökéletesen alakult.

A második periódusban nem kellett sokat várni az újabb, már a harmadik magyar gólra. Az előkészítő ismét Ladányi volt, Peterdi pedig nagy erővel küldte a hálóba a korongot. Az ukránok megpróbálták menteni a menthetőt, és nagyon fokozatba kapcsoltak, ám a magyar ellentámadásokban is ott volt a gólveszély. A harmad utolsó perceiben a rivális nyomását már nem bírta elviselni a fegyelmezetten bekkelő magyar csapat, és 43 másodperc alatt két gólt is kapott.

A záró 20 percben többet birtokolta a korongot az ukrán válogatott, nagy lehetőségeket alakított ki, de a védelem vagy a kapus mindig a helyén volt. A magyarok ígéretes megindulásokkal próbálkoztak, és ha ezekből nem is sikerült újabb gólt szerezni, legalább levegőhöz jutott a csapat. Az ukránok pedig óriási lehetőséghez jutottak azzal, hogy az utolsó két percben emberelőnyben támadhattak, de ezt nem tudták kihasználni. A magyarok ugyanis egy gyors korongszerzést követően megindultak, a kint mélázó kapus mellett pedig Ladányi passzából Vas Márton belőtte az utolsó gólt, amely minden kérdést lezárt, és talpra ugrasztott egy országot (4-2). A válogatott óriási bravúrral, hibátlan mérleggel nyerte meg a szapporói tornát, és jutott fel a 2009-es A csoport vb-re.

A torna gólkirálya és legjobb csatára Palkovics Krisztián lett, de azt mondta, az egyéni cím nem fontosak a feljutás mellett. „Ez egy olyan álom, ami többet ér bármennyi gólnál.”

A fieszta itthon folytatódott, a hazatérő játékosokat rengetegen köszöntötték a Kisstadionban, és hosszú percekig éltették őket. A színpadra lépő hősök egytől egyig a csapategységet emelték ki a siker titkaként.

„A legnagyobb különbség talán az volt a csapatok között, hogy mi óriási alázattal játszottunk.. Ezek a fiúk érdemelték meg a legjobban az aranyérmet" - mondta Pat Cortina kapitány.

Ünnepeld velünk a magyar jégkorong születésnapját! Gyere el a Papp László Sportarénába, ahol hokilegendákkal és a jelen válogatottjával is találkozhatsz számtalan érdekes program mellett! Jegyek még itt kaphatók!