BAUER Magyar Kupa: BJAHC-Fehérvár döntő lesz

2024.01.27. 20:18 |

A Vasas Jégcentrumban rendezett szombati kupaelődöntőkben a Hydro Fehérvár AV19 a Dunaújvárosi Acélbikákat, a Budapest Jégkorong Akadémia HC az FTC-Telekomot győzte le.

Magyar Kupához magyar kezdőkapus dukált a fehérváriaknál, Horváth Dominik kezdett a Volánban a Dunaújváros ellen az első elődöntőben, amely egész jó hangulatban indult el a Vasas Jégcentrumban (sérülés és betegség miatt Bartalis István, Guillome Leclerc és Vértes Nátán hiányzott a fehérváriaknál). Átellenben Tóth Balázs kezdett a kapuban, aki több évet töltött ebben a csarnokban a Vasas játékosaként – hasonlóan például csapattársához, Szalma Zsolthoz vagy épp Léránt Renéhez, – neki volt egyébként több dolga már rögtön az összecsapás elején a kapusok közül.

A 4. percben már nem tudott mit tenni, Terbócs adott remek passzt Leavensnek, aki kiugrott és ütemtelenül ellőtte a korongot, amit nem tudott Tóth hárítani (0-1). Campbell kapott kiváló passzt Kuralttól a 6. percben (ő ott volt az utolsó, 2018-as kupagyőztes csapatban is), Tóthnak kellett közbeavatkoznia.

Ahogyan a harmad derekánál Vokla távoli próbálkozásánál is. Nilsson szintén messziről próbálkozott aztán, csakhogy ő nem hibázott, Terbócs remekül dolgozott a kapu előtt, így a lövést nem tudta hatástalanítani az újvárosi kapus és védelem (0-2).

A 17. percben Sillanpää szépített egy távoli bombával, nagyon jól dolgoztak a társak a védelem megbontásában, már a támadás első fele is ígéretes volt egyébként (1-2). A harmad vége a DAB-é volt, de maradt az egygólos fehérvári előny az első szünetre.

A második harmad 3. percében egy buli után elhozott korongot kapott meg Fournier a kék vonalnál, megküldte, és meg is lepte a teljes védelmet, hatalmas góllal növelte előnyét Kiss Dávid csapata, majd alig két perccel később Terbócs egy gyönyörű háromszögezés után vállalta el középről, 1-4! Ez már megnyugtató előnynek számított.

A Fehérvár 34-esének nagyon ment ezen a délutánon, a harmad 10. percében gyönyörű asszisztot osztott ki a jobb szélről a másik oldalon érkező Leavensnek, aki szépen a kapuba lőtte a korongot, 1-5.

A szakasz második felére Kovács Dávid állt Tóth Balázs helyére az újvárosi kapuban, meg kellett például barátkoznia egy 5 a 3 elleni hátrányszituációval, sikerrel vészelték ezt át az újvárosiak, de így is négygólos hátránnyal várhatták a harmadik harmadot.

Később is jól állt a lábán Kovács, a fehérváriak érezhetően kicsit tartalékoltak már a vasárnapi döntőre, merthogy egy idő után nem volt kérdés, ki nyeri ezt az elődöntőt. A slusszpoént Mihály Ákos adta meg, miután beleért Kiss Roland távoli bombájába.

A Fehérvár sorozatban ötödszörre is megpróbálhatja bezsebelni a kupát.

Nico Eronen vezetőedző, DAB:

„Az első harmad rendben volt, kézben tartottuk a tempót, jó oda-vissza hokit láthatott a közönség. Ez volt a legkiegyenlítettebb harmad a hatvan percből. A második harmadra keményen jött ki a Fehérvár és hirtelen máris négy góllal elmentek. A harmadikban harmadban megpróbáltunk visszajönni a meccsbe, örülök, hogy nem adtuk fel, az utolsó dudaszóig harcoltunk. Túl nagy kihívás volt a mai számunkra, a Fehérvár megérdemelte a győzelmet. Büszke vagyok ugyanakkor a csapatra és az újvárosi szurkolókra is.”

Kiss Dávid vezetőedző, Fehérvár:

„Ennek a találkozónak a sebessége ennek teljesen más, mint egy osztrák ligás meccsnek, az első harmadban sokkal inkább az ellenfelünk játékét és stílusát vettük fel. Ezen változtattunk a második harmadban, felgyorsítottuk a játékunkat mind korong nélkül, mind koronggal, aminek meg lett az eredménye. A harmadik harmad emberelőnyös-emberhátrányos szituációkat hozott felváltva, így kiestünk egy kicsit a ritmusból. Elcsorgott csendesen a mérkőzés, örülök a győzelemnek, megtettük a kötelezőt, amiért jöttünk, ott vagyunk a döntőben és most ez a legfontosabb.”

A meccsen remeklő, ismét Leavens és McGauley mellett játszó Terbócs István:

„Bennem maradt rendesen, szerintem a többiekben is, voltak kisebb betegségek a csapatban, nekik jót tett, hogy egy kicsit játszhattak, belejöhettek a meccs tempójába, ami fontos lesz holnapra meg a Salzburg elleni meccsre. A szezon elején játszottunk már ebben a sorösszeálltásban úgy 15-20 meccset, örülök, hogy újra velük játszhatok, szerintem ezzel ők is így vannak. Reméljük, hogy a folytatásban is ilyen eredményesek tudunk lenni. Fontos, hogy a döntőbe ne úgy menjünk bele, mint ma, mert szerintem a brigád 80 százaléka kicsit álmos volt, a délutáni meccs nem fekszik nekünk, ritkán vanm az EBEL-ben. A srácok, akik nem minden évben érdekeltek a Magyar Kupában, főleg a légiósok, láthatták, hogy azért itt sem lehet félvállról venni a dolgokat.”

BAUER Magyar Kupa Négyes Döntő, első elődöntő:

Dunaújvárosi Acélbikák–Hydro Fehérvár AV19 1-6 (1-2, 0-3, 0-1)
Gólszerzők
: Sillanpää, illetve Leavens 2, Nilsson, Fournier, Terbócs, Mihály

Úgy sejtettük, hogy a másik elődöntőben nem alakul ki ekkora különbség számszerűen a csapatok között, a BJA és az FTC is masszív csapat, ráadásul a mérlegük is 2-2-re áll ebben az idényben. A „hazaiaknál” Farkas Roland, a vendégeknél Arany Gergely kezdett a kapuban.

Akkor szerezte meg a vezetést a Ferencváros, amikor már eltelt annyi idő a meccsből, hogy bemelegedjenek a fiúk. Ehhez képest egy szemfüles megoldás kellett az első gólhoz. A remek formában lévő Aku Kestila ért bele Hrabal távoli lövésébe, az ütőről lepattanó és irányt változtató korong meglepte Farkast, vezetett az FTC. Egy parádés támadás végén Vikillia szépíthetett volna Schlekmann passzából, de Arany hárított.

Elég nagy tempóval mentek a csapatok, Nagy Krisztiánnak akadt ordító helyzete Keresztes Levente passza után a 15. perc végén, de az végül kimaradt. Egyértelműen a BJA-jé volt a harmad vége, emberelőnyben is támadhatott a Kangyal-csapat, egy idő után 5 a 3-ban ráadásul. Meg is lett ennek az eredménye, az egyik előnyt kiharcoló Galoha tette be a kapuba Nagy Krisztián passzát, 1-1. Sőt, alig fél perc (!) kellett a fordításhoz: már szimpla emberelőnyben kapta vissza a korongot a támadást elindító Mozer – 28 másodperc alatt két BJA-gól, 2-1! A szakaszt végül emberhátrányban, de vezetése tudatában fejezhette be a házigazda.

A második harmadban jól kezdett az FTC, de a BJA-nak is nem sokkal később megvolt a helyzete Dame-Malka révén, oda-vissza ment a játék, remek meccset figyelhettünk. A 6. percben kettős emberelőnybe került a BJAHC, Roth akadályozásért, LaPorte sportszerűtlenségért mehetett ki – nagy lehetőség volt ez a kékek számára. Pontatlanok voltak viszont a próbálkozások, így ezt megúszták a zöldek. Ritter Zalán ziccerét, majd Schlekmannét védte aztán Arany, akinek több dolga volt ebben a harmadban is.

A harmad utolsó percében Szabó Bence, aki mostanság az asszisztokat tekintve jeleskedik az Erste Ligában, gyönyörűen verte meg Kulmalát a jobb oldalon, befordult és nagyon éles szögből, szinte a gólvonallal egy vonalban vállalta el, laza mozdulata gólt eredményezett, 3-1! De még bármi benne volt a meccsben.

A záróharmad két-három komoly FTC-helyzettel kezdődött, de Farkas Roland jól védett, hogy aztán a másik oldalon jegyezzünk fel helyzeteket, Arany tartotta meccsben a Fradit.

Az utolsó percekre érve lehozta kapusát a Ferencváros, ezzel együtt Nemec hátulról végtelenül alattomos szabálytalanságot hajtott végre Dame-Malka fellökésével (akit le kellett segíteni a jégről), számíthat a jogos eltiltásra is...

Végül nem született újabb gól, ez pedig azt jelenti, hogy megismétlődik a tavalyi döntő, BJA-Fehérvár finálét rendeznek a Vasas Jégcentrumban vasárnap, 18 órától. A Ferencváros a DAB-bal csatázik előtte a bronzéremért.

Fodor Szabolcs vezetőedző, FTC:

„Nagyon jól kezdtünk, be is szorítottuk a BJA-t. Nagyon jó kis rájátszás meccs volt, kemény játékkal. 15-17 percig nem is szólaltak meg a sípok, utána viszont hirtelen elkezdtek jönni a kiállítások, talán egy kicsit könnyű síppal fújták be azokat. Kettős emberhátrányba kerültünk, mindkét előnyét be is lőtte a BJA. Ez elég rosszul esett nekünk, ott elvesztettük a momentumot. Később is sokat voltunk hátrányban, az 5-5-ös játék 1-1 lett, de amíg ők belőtték az előnyeiket, mi nem. Nem voltunk elég agresszívak a kapu előtt, Roli látta a legtöbb korongot, mert nem kapott elég takarást, így landoltak is a korongok a lepkés kesztyűben. Körülményesek voltunk, jobban kellett volna támadni.”

Marton Tibor másodedző, BJAHC:

„Nem dobtunk hibákat az ellenfélnek, és van annyira jó a csapatunk, hogy ha nem hibázunk, nem adunk könnyű lehetőséget, akkor nehéz minket megverni. A Ferencváros kemény csapat, de mi álltuk a sarat a mai napon. A regeneráció lesz a fontos most, én hazamegyek, megölelem a feleségemet, remélem, a többiek is így tesznek. Aztán elfelejtjük ezt a meccset, és készülünk a döntőre.”