A Hydro Fehérvár AV19 nyerte a BAUER Magyar Kupát!

2024.01.28. 20:05 |

A Vasas Jégcentrumban rendezett kupadöntőben a fehérváriak gyönyörű játékkal győzték le a címvédő Budapest Jégkorong Akadémia HC csapatát, ezzel öt év után újra felemelhették a trófeát.

A hétvége nagy kérdése az volt, hogy a Hydro Fehérvár csapata elveszíti-e sorozatban ötödik kupadöntőjét, vagy 2019 után ismét bezsebeli a Magyar Kupát. Ahhoz, hogy a kérdést valóban feltehessük, a fehérváriaknak be kellett jutni a döntőbe, ezt a feladatot nagyon lazán megoldották a Dunaújváros szombati, 6-1-es legyőzésével. Akkor még nem, csak később tudták meg Terbócs Istvánék, hogy a házigazda, címvédő BJAHC lesz az ellenfél a döntőben, azaz megnyílhat az út a visszavágásra. Tekintve, hogy tavaly is ez volt a párosítás a sorozat zárómeccsén – ott szétlövést követően lett a kupa a fővárosiaké (3-2).

A „hazaiaknál” vállalhatta a játékot Olivier Dame-Malka, akit a ferencvárosi Eric Nemec lökött fel hátulról az elődöntőben, és a jelenetsor után eleinte aggasztó volt a helyzet.

Zúgott a „Hajrá, Volán!” a lelátón, sokan elkísérték a fehérváriakat a döntőre, de a hazai szektorok is megteltek, jó hangulatban indulhatott a meccs. A vendégeknél Horváth Dominiket Olivier Roy váltotta a kapuban az elődöntőhöz képest, a BJA-nál nem volt ok a változtatásra, hiszen Farkas Roland remekelt a Ferencváros ellen.

Nos, az első harmad látványos és eseménydús volt, ha úgy tetszik, a fehérváriak semmit sem bíztak a véletlenre. Írjuk ezt még akkor is, ha az első nagy helyzet talán Kirils Galoha mellett adódott, kettő is, a második különösen szép volt, a kaput kerülte meg, mielőtt próbálkozott, Roy védett. Az 5. percben aztán Kiss Roland engedett el egy korongot, amibe Hári János beleért, vezetett a Fehérvár, amire Schlekmann Márk próbált reagálni.

Szinte alig állt a játék a meccsen, oda-vissza hokit láthattunk, de a Fehérvár bizonyította jelenlegi játékerejét: a 10. percben Pascal Laberge talált be, majd Daniel Leavens egy visszatett korongot középtávolról kapásból a hálóba lőtt, 3-0-nál időt kért Kangyal Balázs. Ha nem is azonnal, de jött a BJAHC szépítőgólja, Vorobjov lőtte kapura a pakkot, és bár percekig videóztak magasbot-használat miatt, a gól érvényes volt. Ahogyan az ötszörös kupagyőztes, így hatodik elsőségére hajtó Magosi Bálint gólja is, a kapu előtt találta meg a korong, 1-4. Uralta a játékot a Fehérvár, és bizakodva várhatta a folytatást.

A második szakaszt is nagy lendülettel kezdte a Fehérvár, Laverge próbálkozott kétszer is, Farkasnak bravúrt kellett bemutatnia. A második percben ritkaságszámba menő góllal szépített aztán a BJAHC. Egy buli után lényegében azonnal Sági Martin elé került a korong, ő pedig azonnal rá is küldte, feleszmélni nem volt ideje Roy-nak: 4-2. A gól után nem sokkal emberhátrányba kerültek a hazaiak, Molnár Bálintot küldték ki a játékvezetők, megvolt tehát az esélye a Fehérvárnak, hogy rögtön visszaállítsa a háromgólos különbséget. Ráadásul kétszer egymás után, hiszen ahogy letelt az egyik, jött a másik hazai kiállítás, mely után Leavens előtt adódott a legnagyobb lehetőség, majd Hári előtt – kimaradtak. Anze Kuralt indult meg remekül, szintén Farkas védett, a szlovén játékos egyébként ott volt a legutóbbi kupagyőzelem alkalmával is a Volánban, Hári Jánoshoz és Stipsicz Bencéhez hasonlóan.

A 34. percben Mihály Ákos növelte végül a fehérváriak előnyét ismét, majd nem sokkal később egymaga lépett ki (ráadásul emberhátrányban), és hidegvérrel kilőtte a kaput, teljesen megérdemelten vezettek az osztrák bázisú ligában nem véletlenül a második helyen álló fehérváriak (2-6).  A harmad 18. percében fantasztikus asszisztot kapott a középső harmadból kiugró Daniel Leavens Gleason Fournier-től, és kíméletlen volt a befejezésnél – ez már hokigála volt a javából!

Terbócs Istváné volt az első két igazán nagy helyzet a harmadik harmad elején (már az 5. percben egyébként), korábbi csapattársa, Farkas Roland viszont a helyén volt, a 26. és a 27. lövés volt ez, ami a kapujára ment a hivatalos statisztika szerint.

Vokla Roland állt ki a 47. percben, fel is állt a BJA, de a gólt már teljes létszámban szerezte, Dame-Malka lőtte rá, a kipattanót Mozer tette a kapuba, 3-7. Kicsit be is szorult a gól után a Fehérvár, voltak további szépítési lehetőségei a Kangyal-csapatnak. Aztán mégis a Volán szerzett újabb gólt, Joshua Atkinson ugrott ki, és nem hibázott ziccerben, szépen elhúzta Farkas mellett (3-8).

Ez volt igazából a meccs zárómomentuma, mert a maradék négy és fél perc lepergett szép csendben: 2019 után ismét kupagyőztes a Fehérvár!

A meccs legjobbja hazai részről az egyébként rekorder kupagyőztes, hétszeres első Pozsgai Tamás, míg a fehérvári MVP Mihály Ákos lett. A díjakat, majd az érmeket Don MacAdam szövetségi kapitány, sport- és fejlesztési igazgató, valamint Kovács Zoltán, az MJSZ szakmai alelnöke adta át.

Marton Tibor másodedző, BJAHC:

"A vágyak és a valóság között nagyobb szakadék volt, mint amit elbírtunk. Fejben egy kicsit fáradtak voltunk, és súlyos hibákat vétettünk, amikről pedig korábban beszéltünk. Ha van egy mérkőzéstervünk, akkor ahhoz ragaszkodnunk kell, mentálisan erősebbnek kell lennünk és jobb döntéseket hoznunk."

Kiss Dávid vezetőedző, Fehérvár:

"Örülök annak, ahogy játszottunk és gratulálok a BJAHC-nak is, akik gyorsan játszottak, egy élvezetes mérkőzés volt ez a mai. Mindig jókor lőttünk gólokat, méghozzá szép gólokat. Komolyan vettük a mérkőzést az elejétől kezdve a végéig, szerettünk volna bizonyítani. Le a kalappal a srácok előtt, mindent megtettek, amit kértünk tőlük és minden megmozdulások bizonyította, hogy tényleg komolyan vettük a kupát. Ez egy minibajnokság a nagy bajnokság közepén, nem mindennap tud hazavinni valaki egy trófeát. Ez továbbra is lendületet adhat, hiszen a bajnokságunkban is szeretnénk jól szerepelni, ez pedig egy visszacsatolás, hogy a játékosok jó munkát végeznek."

Mihály Ákos, a Fehérvár játékosa:

"Ebbe a meccsbe úgy mentünk bele, hogy még egyszer nem fordulhat elő az, ami az előző döntőkben. Egyszerűen nem nyerhet más, nem történhet meg ugyanaz. NAgyon eltökéltek voltunk, meg akartuk szerezni a kupát mindenáron. Örülök, hogy sikerült. Nyilván adhat egy kis löketet a bajnoki folytatásra ez a siker. Egy szolid ünneplést tervezünk a mai estére, aztán jönnek az újabb feladatok."