A biztató kezdés után az amerikai csapat fordított

2023.05.14. 14:25 |

Sofron István révén még a magyar válogatott szerzett vezetést, de aztán Nick Bonino és Rocco Grimaldi vezérletével 7-1-re nyert az Egyesült Államok csapata.

A dánoktól elszenvedett 3-1-es vereségből érkező magyar válogatott, a pénteken Finnországot simán, 4-1-re legyőző Egyesült Államokkal találkozott Tamperében, vasárnap délelőtt. Ezúttal a világbajnokságon debütáló Horváth Dominik kapott lehetőséget a magyar kapuban, a szombaton kiválóan védő Bálizs Bence helyett, a harmadik csatársorban pedig Kóger Dániel váltotta Terbócs Istvánt.

A bátran kezdő magyar csapat szerezte meg a vezetést az 5. percben: Bartalis István indult el egy megszerzett koronggal és bár ziccere még kimaradt, Szabó Bence visszaszerezte a pakkot, és ahogy szombaton is, ezúttal is ma is csodás passzal üresen találta Sofron Istvánt, aki a kapuba bombázott (0-1). Jött viszont a gyors válasz: Horváth Milán hősies blokkja után visszakerült a korong az ellenfélhez, majd hiába Galló Vilmos mentése, a harmadik lehetőségből Rocco Grimaldi megtalálta Alex Tuchot, ő pedig a rövidbe húzott a 7. percben (1-1). Támadtak folyamatosan az amerikaiak, de pontatlanok voltak a magyar harmadban. A 16. percben Attard távoli löketénél Bonino zavart Horváth Dominik előtt, de nem tudta összeszedni a lecsorgót. Nem sokkal később Bartalis pörgött-forgott ügyesen lövőhelyzetig, Calvin Petersen lepkésében pihent meg a korong. Hiába a jó játék, egy újabb  hibát kegyetlenül megbüntetett az Egyesült Államok: Grimaldi köszönte szépen az eladott pakkot, okosan tálalt Nick Bonino elé, aki higgadtan a felsőbe varrt a 19. percben (2-1). Biztató játékot láttunk, de a saját harmadban elszórt korongok nem fértek bele.

Feljebb kapcsolt az USA a második húsz percre. Coronato került egy az egybe Horváthal egy óriási passz után, csele nem jött be, majd a lepattanóból Mazur lőtt, de Hadobás Zétény blokkja kapuvasra segítette a korongot. Másodpercekkel később Sofron kapott büntetést magas botért, az első amerikai előny következett. Alex Tuch bombája még a vason csattant, a 24. percben viszont már nem úszta meg a magyar válogatott: a nagy ketrec előtti káoszban Horváth tenyere alól kicsúszott a korong, Pozsgai Tamás korcsolyájáról pedig szerencsétlenül a kapuba csorgott - Boninónak írták a találatot (3-1). A 29. percben a Horváthról felpörgő korongot Mazur a levegőből vasra segítette. A középső játékrész második felébe lépve Kiss Rolandot állították ki a játékvezetők, ám Vincze Péter révén a mieink előtt adódott nagyobb lehetőség a gólszerzésre - jó emberhátrány volt. A 34. percben tovább nőtt az amerikai előny: Matt Coronato beemelt passzát a visszalépő Hári nem tudta elcsípni, a kiugró Cutter Gauthier csodás csuklómozdulattal értékesítette a nagy helyzetet (4-1). A pihentebb Egyesült Államok talált egy magasabb fokozatot, amit nem tudtak tartani a szombaton kemény meccset vívó Nagy Gergőék.

Amerikai góllal kezdődött a harmadik harmad: Michael Eyssimont indult el saját harmadából, senkitől nem zavartatva centerezett Connor Mackey-hez, aki ügyesen zárkózott az akcióval és egyből kapuba vágott a 42. percben (5-1). Samberg lőtt egy újabb kapuvasat, majd Farrell ziccerét Horváth védte. A 45. percben megint egy saját harmadban eladott korongot használt ki az Egyesült Államok: Vincze hibázott, Grimaldi pedig kegyetlenül félmagasan a kapu bal oldalába lőtt (6-1). Akadtak azért magyar kísérletek is, Garát Zsombor távoli lövése tetszetősre sikeredett, de meglátszott a fáradtság a Constantine-legénységen. Az 53. percben Bonino a kapu mögül visszakészített, Alex Tuch próbálkozása Horváth sisakjáról vágódott le. A következő Alex Tuch-Horváth Dominik párharcot szintén a fehérvári kapus nyerte. A Tuch-család fiatalabb tagja is feliratkozott a góllövők közé: egy elhagyott pakkból három az egyben rohantak az amerikaiak, de Luke Tuch nem passzolt, egyedül fejezte be az akciót az 57. percben (7-1). Horváth Dominikre nem lehetett panasz, a negyvennél is többet védő magyar kapus még bemutatott három nagy bravúrt, így az eredmény nem változott.

Ahogy teltek a percek úgy fáradt egyre inkább fejben és fizikálisan a magyar válogatott, nem tudták megfogni az amerikai csapatot. Hétfőn értékes pihenőnap, kedden 19:20-kor pedig a nagyon fontos Franciaország elleni találkozó következik.

Május 22., 19.20 Magyarország-Ausztria

Kapusok: Arany Gergely (FTC-Telekom), Bálizs Bence (JKH GKS Jastrzabie, lengyel), Horváth Dominik (Hydro Fehérvár AV19),

Hátvédek: Fejes Nándor (Gyergyói HK), Garát Zsombor (BJA), Hadobás Zétény (Västeras, svéd), Horváth Milán (Hydro Fehérvár AV19), Kiss Roland (DVTK Jegesmedvék), Pozsgai Tamás (BJA), Stipsicz Bence (Hydro Fehérvár AV19), Szabó Bence (BJA), Szirányi Bence (DVTK Jegesmedvék)

Csatárok: Bartalis István (Hydro Fehérvár AV19), Csányi Karol (Zvolen, szlovák), Erdély Csanád (Hydro Fehérvár AV19), Galló Vilmos (Linköping, svéd), Hári János (Hydro Fehérvár AV19), Kóger Dániel (Corona Brasov, romániai), Nagy Gergő (FTC-Telekom), Nagy Krisztián (BJA), Papp Kristóf (Northern Michigan University, amerikai), Sebők Balázs (Ilves, finn), Sofron István (Csíkszereda), Terbócs István (Hydro Fehérvár AV19), Vincze Péter (Gyergyói HK)