Isten éltesse a 95 éves Pásztor Györgyöt!

2018.03.02. 08:00 |

Pásztor György, a magyar jégkorong élő legendája ma, március 2-án ünnepli 95. születésnapját. Isten éltesse, Gyuri bácsi!

Bár jelenleg kisebb megfázással küzd, jó állapotban van – mondta Pásztor György, a Magyar Jégkorong Szövetség tiszteletbeli elnöke, a Nemzetközi Jégkorong Szövetség Hírességek Csarnokának a tagja az MTI-nek egy nappal a 95. születésnapja előtt. Hozzátéve, gyógyszert most sem vesz be a meghűlésre, továbbra is bízik az ágyas pálinka egészségügyi hatásaiban.

Az MJSZ  születésnapi ajándékkánt az élő legendaáról elnevezett  dr. Pásztor György-díjat veheti át a szezon végén az Erste Liga legjobb hátvédje.

Mr. Hockey 1933-ban, tíz évesen ismerkedett meg a jégkoronggal, a Magyar Nemzetben nemrég megjelent interjúban így emlékezett a kezdetekre:

„Szülőfalumban, Törökbálinton jártam elemibe, majd a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumba kerültem, aminek internátusában bérletet kaptunk a Városligeti Műjégpályára, így télen naponta korcsolyázhattunk. Én a törökbálinti téglagyár egyik mocsaras területén tanultam meg siklani. Éle és talpa volt a korcsolyának, de csavarjai nem, így spárgával kellett a cipőnkhöz rögzíteni. Egyik nap odajött hozzám a tornatanár a gimiből: „Öcsi, nem akarsz nálunk játszani?” Az edzés a Bajza utcai, vízzel felöntött teniszpályákon zajlott, jó kis csapatunk volt, ez volt télen a tornaóra.”

Tizennyolc évesen került be az ifjúsági válogatottba, nemzetközi versenyen először 1941-ben szerepelt a Garmisch-Partenkirchen-i hatodik nemzetközi téli sportnapokon. A hazaérkezés után néhány nappal leérettségizett, ezt követően kereste meg Jeney Zoltán, a BKE játékosa, hogy nem akar-e leigazolni az akkori legjobb hokisokat foglalkoztató klubhoz. Velük lett először magyar bajnok az 1943-44-es bajnokságban.

Sportkarrierjét a II. világháború megszakította, a magyar bajnokságban 1948-ban lépett jégre újra. 1950-ben a Meteor Mallerd csapatával újra bajnok lett, s miután a klub a következő évben Vörös Meteorra változtatta a nevét, még háromszor ünnepelhetett bajnoki címet.

A válogatott keretnek az ötvenes években tagja volt, de mivel a politikai vezetés nem engedélyezte számára az utazásokat és országok közötti válogatott mérkőzéseket is nagyon ritkán rendeztek, így hivatalos válogatott mérkőzésen mindössze két alkalommal szerepelt. 1951-ben a Főiskolai Világbajnokságon, a romániai Poianán harmadik helyezést ért el.

Ő erről így beszélt a Magyar Nemzetnek:

„Egészen elképesztő, de előfordult, hogy szinte a pályaudvaron közölték velem és pár másik játékossal, hogy „nem jött meg a vízumunk”, így nem utazhatunk. Máskor valami más okot mondtak. Érdekes, a szocialista országokba azért mi is mehettünk, de nyugatra nem. Egyébként összesen nem kétszer, hatszor vagy hétszer voltam válogatott.”

A jégkorong mellett gyógyszerészként dolgozott, s miután befejezte pályafutását, 1961-től 1964-ig a Bp. Építők edzőjeként tevékenykedett. 1957-től szerepet kapott a sportág vezetésében. A magyar Jégsport Szövetség jégkorong szakbizottságában, mint a játékosok képviselője dolgozott, majd 1963-ig szaktanácsadóként működött közre. 1963-tól a szövetség elnökségének tagja, ahol 1988-ig a jégkorong szakbizottság vezetője is volt. Az 1988-ban létrejött önálló Jégkorong Szövetség alelnöke lett 1994-ig, ezután tiszteletbeli elnöknek választották. 1989-től a Magyar Olimpiai Bizottságnak is a tagja, melynek ma is tiszteletbeli tagja.

Pásztor György a Nemzetközi Jégkorong Szövetségben (IIHF) is jelentős feladatokat látott el. Az IIHF kongresszusain 1959-től 1982-ig képviselte hazánkat. 1982-től 1994-ig az IIHF elnökségének a tagja valamint 23 éven át az orvosi és doppingellenőrzési bizottságának vezetője.

1994-ben az IIHF tiszteletbeli tagjának választották. 2001-ben pedig „A jégkorongsportban, a Nemzetközi Jégkorong Szövetségben és a jégkorongsport családjában szerte a világon kifejtett egyedülálló közreműködéséért” az IIHF Hall of Fame-jébe is bekerült.

Természetesen folyamatosan követi a hazai hokiélet legfontosabb eseményeit, rendszeresen jár bajnoki mérkőzésekre és válogatott tornákra is. Mint ismert, áprilisban Budapest ad otthont  a divízió I/A csoportos világbajnokságnak, a magyar csapat esélyeiről a következőket mondta az MTI-nek.

„A felkészülés függvényében elképzelhetőnek tartom, hogy szép sikerrel záruljon a világbajnokság. Ez a társaság képes arra, hogy felvegye a versenyt az ellenfelekkel, és nemes küzdelemben föléjük kerekedjen. Ha a Jóisten segít, természetesen a csapat minden mérkőzésén ott leszek!”

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV