Andersen Liga: szezonértékelő

2025.05.04. 12:30 |

Az idényt az aranyérmes Győr vezetőedzője, továbbá a névadó Andersen ügyvezető partnere, Radnai Károly összegezte.

Lezárult az Andersen Liga harmadik idénye, a bajnoki címet az UNI Győr ETO HC nyerte.

 „Az elmúlt három szezon nem csak engem, de szerintem mindenkit meglepett, mind sportszakmai, mind szurkolói szemmel. A színvonal sokkal gyorsabban fejlődött, mint arra szerintem bárki számított volna, igazi presztízscsaták születtek a rájátszásban, nem voltak visszalépések vagy más, nem várt negatív fejlemények. Az eddigi mindhárom szezon az eredetileg kiírt versenykiírásnak megfelelően bonyolódott le. A szurkolók is nagyon megszerették ezt a ligát, a nézőszámok nem ritkán az Erste Ligás magyar helyszínű meccsek átlagát is verték, a döntők meg szinte végig közel teltházzal mentek” – kezdte értékelését a nemrég zárult idényről Radnai Károly, a névadó Andersen ügyvezető partnere.

Úgy látta, az utánpótlásból kinövő játékosok integrálásával a tempó és színvonal is folyamatosan emelkedett. Az első szezont behúzó MAC Ikonok után ezt a folyamatot a Győr lovagolta meg a legjobban, amely egy igazi egyetemi csapattal szállt versenybe, a második szezonnak már egyértelmű legjobbjaként lettek bajnokok a Jászberény előtt – vélekedett.

Radnai Károly emlékeztetett arra, hogy a 2024/2025-ös bajnokságra már igazi vidéki fellegvárak emelkedtek fel, aminek köszönhetően hatalmas verseny alakult ki a Szeged, a Győr és a Jászberény között. Az Andersen Liga idei döntője a Szeged és a Győr között fantasztikus befejezése lett a szezonnak. Csak az utolsó, ötödik mérkőzésen dőlt el a bajnoki cím sorsa, mindegyik mérkőzésen csupán minimális különbségű eredmények születtek, két ízben is csak hosszabbításban eldöntve a mérkőzést, amelyet végül extrém izgalmak mellett, hosszabbítás után a Győr csapata nyert meg. A fináléban négy mérkőzésen is csak egy gól volt a különbség.

Milyen további fejlődési irányok vannak a liga előtt? Radnai Károly szerint hosszú távon kell gondolkodni.

„Mindig azt mondtam, hogy ez egy 10 éves projekt, és ne akarjunk mindent megoldani 1-2 év alatt. Kell idő, hogy kialakuljanak az alapok, hogy gyökeret eresszenek az itt versenyző klubok és az egész projekt hosszútávú perspektívát biztosítson a még fiatal jégkorongozóknak. Úgy látom, hogy most egy picit talán előrébb is járunk ezen az úton annál, mint amit korábban gondoltunk, de még mindig az elején vagyunk. Fontos, hogy ez a liga valóban kiszolgálja az első osztály céljait és ne csak egy menedéke legyen azoknak, akik kiöregednek az utánpótlásból. Ehhez az kell, hogy folytassuk a légiósok számának folyamatos csökkentését, hogy ez egy valóban fejlesztő liga legyen a magyar játékosok számára.”

Fontosnak tartja, hogy az Andersen Ligában tapasztalatot szerezzenek a jégkorongozók.

„Ezt a ligát nem megnyerni kell, hanem szerepelni benne, hogy a játékosok minél több meccsrutint szerezzenek felnőtt közegben. Az is nagyon fontos, hogy az Erste ligás csapatok is bázisként tekintsenek az Andersen Ligára, ahol a sérülésből lábadozó játékosaik visszatérhetnek, ahol az épp rosszabb időszakot futó játékosaik megkapják az esélyt a visszazárkózásra, vagy ahol az Erste Liga szintjét erőnlétben még nem elérő, de az utánpótlás-bajnokságok színvonalát már meghaladó játékosok tovább tudnak fejlődni” – vélekedett, hozzátéve: hasznos lehet farmcsapati együttműködés az Erstés és az Andersen ligás csapatok között.

Így látta a szezont a bajnok

Az UNI Győr ETO HC megvédte a címét az Andersen Ligában, ráadásul idén az EUHL-ben, vagyis a közép-európai egyetemi ligában is fináléba jutott, vagyis sűrű heteken vannak túl.

„Nehezebb szezon volt, mint az előző, főleg a végén, hiszen két döntőt játszottunk. Sokkal terheltebbek voltunk, éppen ezért fegyelmezettebben kellett játszanunk. Volt, hogy csak túléltünk egy-egy harmadot és úgy hoztunk le egy meccset. Az Andersen Liga tavalyhoz képest nagyot lépett előre, jó színvonalú mérkőzések voltak már az elődöntőben is, nehéz volt a címvédés, de szerencsére sikerült” – értékelt Odnoga Mátyás, a győriek vezetőedzője.

Az ETO ráadásul 2-0-s előnybe került a fináléban, és arra is jó esélye volt, hogy hazai közönség előtt ünnepelje a címvédést, de a Szeged másként gondolta. Aztán az utolsó találkozón következett az utolsó másodperces egyenlítés, ám a győrieket ez sem fogta meg.

„Hatalmas hullámvasút volt. Amikor 2-0-ra vezettünk a Szeged ellen, talán kicsit elkönnyelműsködtük, nem volt végig befejezve az összes akció és elgondolás, és a Szeged van annyira jó csapat, hogy ezeket kihasználja. Az ötödik meccsnél voltak, akik már temettek minket, és a lélektani előny a Szegednél volt, de össze tudtunk állni. Ritka, hogy egy ilyen csapat össze tudjon jönni, kevésszer voltam ilyen jó közösségben. Ez segített a hosszabbításban is. Gyomros volt az az egyenlítő gól, de beszéltem a fiúkkal, és megértették, hogy a múltat el kell felejteni, a ráadásban, három a három ellen másfajta jégkorong következik. Összeraktuk egymást néhány perc alatt, jól mentünk ki a hosszabbításra és nyertünk – nem az a három, aki fent volt a jégen, hanem az egész keret” – tette hozzá a vezetőedző.

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV