Vereség Japántól az olimpiai selejtezőn

2024.02.10. 22:34 |

A magyar válogatott Sofron István góljával vezetett, de Japán a harmadik harmadban fordított, és 2-1-es sikerével továbbjutott az olimpiai selejtezős csoportból.

Mindkét csapat abban a tudatban lépett jégre a budapesti olimpiai selejtezőtorna utolsó mérkőzésén, hogy amennyiben nyer, továbbjut a 2026-os téli olimpia selejtezősorozatának következő szakaszába. A zárónap első mérkőzésén Litvánia 2-0-ra verte Spanyolországot, így az biztossá vált, hogy előbbi válogatott a harmadik, utóbbi a negyedik helyen zárja a tornát. A magyar vasak között nem történt változás a litván meccshez képest, Bálizs Bence védte a kaput. A másik oldalon Nariszava Juta kezdett.

Hári János nevéhez volt köthető az első lehetőség a meccsen, lövése azonban elkerülte a kaput. Egy perccel később Horváth Milán kapott kettő percet, miután a védekező harmadban eladott korongot követően gáncsolta ellenfelét. Az emberhátrány alatt Mihály Ákos korcsolyázott végig a játéktéren, ziccerét Nariszava védte. Három másodperccel a kiállítás lejárta előtt Sárpátki Tamás is kiült a büntetőpadra, így maradt a japán emberfór, amit egy percre rá egy újabb követett. Egyenlő létszámban már sikerült több helyzetet is kialakítani, de huzamosabb időre nem tudta a magyar csapat saját harmadába szorítani Japánt. A 16. percben Horváth Milán kék vonalról eleresztett lövését védte Nariszava, majd egy perccel később Szuzuki Kento ült ki a büntetőpadra. Hozzá rögtön csatlakozott Takagi Kenta, de a japánok óriási blokkokat bemutatva kivédekezték az öt a hármat. Hiába ítéltek öt kiállítás is a bírók, gól nem született az első játékrészben.

A középső felvonás elejét megnyomta a magyar csapat: Sofron kapu elé tett korongjára Mihály érkezett, de Nariszava eszén nem sikerült túljárni. Kiállítások szempontjából ott folytatták a felek, ahol az előző harmadban abbahagyták: Irikura Taigát állították ki a 23. percben, de gól most sem született. Két perccel később Kiss életerős próbálkozását hárította Nariszava. A fordulásból Szato Kohei trafálta telibe a kapuvasat, majd Hirano Jusiroh is veszélyeztetett.A 27. percben Sofron már második kiállítását kapta, nagyobb helyzetek mégis a mieink előtt adódtak. Két perccel később már a magyar csapat támadhatott emberelőnyben, nagy helyzeteket láthatott a Tüskecsarnok közönsége, de gól még ekkor sem született. Hat perccel a harmad vége előtt Bálizs óriási bravúrja kellett, hogy ne szerezzenek vezetést a japánok. A 37. percben újabb kiállítást kapott az ellenfél, amikor megtört a jég: egy igazi Sofron-féle kapáslövéssel megszerezte a vezetést a magyar válogatott. A mieink emberhátrányban fejezték be a játékrészt, és 1-0-s előnyből várhatták a folytatást.

A záró húsz perc Szato Kohei büntetőjével kezdődött, amit Bálizs Bence védett. Nagy erőket mozgósított a magyar csapat az előny megduplázása érdekében, a 43. percben azonban Németh lett kiküldve a büntetőpadra, ami után Japán egyenlítőgólnak örülhetett: Nakadzsima Sogo húzta be kapásból Hirano Jusiroh passzát. Alig két perccel később már a vezetésnek örülhetettek a japánok: egy kapu előtti kavarodás után Halliday Jiei lőtt a hálóba.

A bekapott gólok után felélénkült a mieink játéka, Nariszava védett Stipsicz és Nagy Gergő próbálkozása után is. A harmad közepén pedig ismét emberelőnybe kerültünk, amit ezúttal nem sikerült kihasználni. Négy perccel később Ortenszky lövését a kapus hárította, Erdély helyzete pedig mellé ment. Három perccel a vége előtt Galló lövése pattant fel egy védő ütőjén és kerülte el éppenhogy a japán kaput. Az utolsó kettő percet Bálizst lehozva kezdte el a magyar válogatott, de létszámfölényben sem sikerült eredményesnek lenni, így Japán győzelemmel zárult a budapesti olimpiai selejtezőtorna.

Vereségével a magyar csapat a második helyen végzett a tornán, Japán első helyének köszönhetően majd újabb selejtezőtornát játszik Dánia, Norvégia és Szlovénia ellen augusztus végén.

Don MacAdam szövetségi kapitány:

"Majdhogynem lehetetlen ezen a szinten, de igazából bármelyik szinten egy góllal jégkorong-mérkőzést nyerni. Az előző két mérkőzésen egyaránt 7-7 gól szereztünk, most, a legfontosabb találkozón egyet. Keményen dolgoztunk, megvoltak a helyzeteink, de képtelenek voltunk belőni a korongot a kapuba. Sok kiállításunk volt, ami sosem jó, ezzel együtt ezeket jól hatástalanítottuk, Bálizs Bencének is volt bravúrja a büntető alkalmával. Nem tudok hibáztatni senkit, mert jól dolgoztunk, az edzők jó munkát végeztek, felkészülten érkeztünk, készen álltunk. Remélem, tudunk a maiból tanulni: az egyszerű játék célra vezetőbb, és mindenkinek minden képességét és tudását bele kell tenni a jégen, minden egyes alkalommal. A japán válogatott valóban két hetet együtt készülhetett a tornára, ez nyilván egy előny volt a számukra, a mi játékosaink közül többen vasárnap is játszottak meccset, hétfőn kezdődött az összetartás, ezt a jövőben jobban kell kontrollálni. De ez egyáltalán nem kifogás, ettől még megvoltak a helyzeteink, de nem lőttük be a korongot a kapuba. A japánok jól és keményen dolgoztak, bizonyos helyzetekben szerencsések voltak, így meg tudták nyerni a meccset, merthogy mi nem tudunk gólt lőni. Ennyire egyszerű az egész."