Jere Lehtinen szerint jó választás volt a szövetségi kapitány

2017.08.16. 20:00 |

A finn válogatott általános igazgatója, a korábbi NHL sztár, Jere Lehtinen úgy gondolja, hogy a Jarmo Tolvanen személyében megfelelő szövetségi kapitány került a magyar csapat élére.

Jere Lehtinen két alkalommal is testközelből látta a magyar felnőtt válogatottat az elmúlt két évben. Az oroszországi A csoportos világbajnokságon és legutoljára tavasszal, amikor a két válogatott együtt készült a saját világbajnokságára. A korábbi Stanley kupa győztes és világbajnok csatár karrierjét a finn korosztályos válogatottakban kezdte, ahol U17, U18 és U20 korosztályban is Jarmo Tolvanen volt a vezetőedzője.

„Amikor az ifjúsági és a junior korosztályokat vezette mindig lehetőséget adott minden játékosnak a bizonyításra. Egy erős karakteres edző, de mégis jó kapcsolatot tudott kialakítani a fiatalokkal. Nyitott és közvetlen ember, aki közel engedte magához a játékosokat, de nem vitte ezt túlzásba és meg tudta tartani a szükséges távolságot is. Nehéz ezt az egyensúlyt megtalálni egy edzőnek, neki mindig sikerült. Egy edzőnek tudni kell közvetlen hangnemben a játékosok nyelvén szólni, de azt is tudja, hogyan kell szigorúnak lenni és keményebben beszélni velük. Úgy gondolom, hogy ebben kifejezetten jó edző Jarmo.”- emlékezett vissza Jere Lehtinen, mikor Tolvanen mesterről kérdeztük.

Jarmo Tolvanen dolgozott különböző szinteken és korosztályok mellett, válogatottaknál és klubcsapatoknál, Finnországban és külföldön egyaránt. „Jarmo a szülővárosom csapata mellett dolgozott, mielőtt a válogatottak mellé került. Többen voltunk akikkel együtt kezdtünk nála játszani még az utánpótlás programban, és sokan közülünk nagyon komoly hokis karriert futottunk be.” – emlékezett vissza a Dallas Stars korábbi sztárja, mikor Jarmo Tolvanen finnországi elismertségéről kérdeztük. „A finn hokis társadalom számára abszolút elismert szakemberről van szó. A 90-es években olyan játékosoknak adott bizalmat a korosztályos válogatottaknál, mint Saku Koivu, Ville Peltonen és jómagam is. Ő volt az, aki először játszatott minket, jónéhány nagy mérkőzést nyertünk meg vele, úgyhogy a finn szakma pontosan ismeri és elismeri a munkáját”

Adja magát a kérdés, hogy a finn szakember mennyire akar esetleg mást játszatni, mint amit a játékosok megszoktak, hiszen a 2000-es évek eleje óta folyamatosan észak-amerikai szövetségi kapitánya volt Magyarországnak. Jere Lehtinen nem gondolja, hogy ez probléma lehet, Tolvanen-t olyan edzőnek ismeri, aki kellően flexibilis ahhoz, hogy a csapat legjobb adottságaihoz alakítsa ki a taktikát. „Biztos vagyok benne, hogy a nagy segítségére lesz a magyar hokinak, nem ismerem a magyar utánpótlás csapatokat, de láttam a felnőtt válogatottat kétszer is ellenünk játszani. Azok alapján, ahogy láttam a magyar csapatot játszani, úgy gondolom, hogy jól fogja tudni vezetni a magyar csapatot. Több hoki kultúrában is dolgozott már, úgyhogy ismeri a különböző stílusokat, tud alkalmazkodni és véleményem szerint vegyíteni tudja majd a játékosok különböző stílusait. Meggyőződésem, hogy jó kezekbe került a magyar jégkorong”
Jarmo Tolvanen magyar közönség előtt a 90 éves a Magyar Jégkorong Szövetség rendezvényen, a Budapest Arénában szeptember 30-án debütál a kispadon, amikor Lengyelországgal játszik a magyar válogatott. Az eseményre még kaphatóak jegyek az eventim.hu oldalon.