Debütál az új kapitány és az új taktika

2017.09.30. 01:50 |

A magyar válogatott kerete egy napot készült együtt a szövetség 90. születésnapi gálamérkőzése előtt. A csapat egy másfél órás gyakorláson vett részt, amelyen a játékosok új rendszert próbáltak ki.

Jarmo Tolvanen a lengyelek ellen mutatkozik be a magyar válogatott szövetségi kapitányaként. Ez lesz a két együttes 55. találkozója, az eddigi mérleg 17 magyar győzelem, 31 lengyel siker, és hat döntetlen. Az utóbbi években a két válogatott rendszeresen találkozik, így a rivalizálás is élesebbé vált. 2015-ben Krakkóban, a divízió I/A-s világbajnokságon a magyar csapat 2-1-re nyert a házigazda ellen, amivel feljutott az A csoportba. Egy évvel később Budapesten az olimpiai selejtezőben találkoztak a felek, és a lengyelek szétlövéses sikere továbbjutást ért. A tavalyi vb-n is a lengyelek örülhettek a 2-0-s győzelmüknek.

A külföldi bajnokságok nem tartanak szünetet, így a születésnapi mérkőzésen csak a hazai bajnokság legjobbjaira számíthat a szakvezetés. A keretbe két fiatal kapust hívtak be, Duschek Dávidot a DAB-ból és Bálizs Bence sérülése után Arany Gergelyt a MAC-ból. Aranynak ez lehet az első válogatott meccse. Mindketten szerepeltek az U18-as és az U20-as nemzeti csapatban.

„Duschek Dávid az idősebb, tapasztaltabb kapus, aki most megkapja a lehetőséget, hogy bizonyítson. Minden képessége megvan ahhoz, hogy majd a szűk, világbajnoki keretbe is bekerüljön, csak rajta múlik, hogy fejben mennyire tud megerősödni. Arany Geri fiatal kapus, benne van a jövő. Ez számára egy jó lehetőség, hogy megmutassa, mire képes, és nagyobb versenyhelyzetet teremtsen. Örülök neki, hogy ez a két kapus most lehetőséget kap” – mondta Farkas Tamás kapusedző.

Hét tapasztalt védő szerepel a keretben, közülük hatan már vb-n is játszottak. Jesse Dudas a legidősebb, de az előző szezon nagy részét kihagyta sérülés miatt. Kiss Dániel és Kovács Bronson megbízható védők az Erste Ligában, akik éppen csak kimaradtak az előző világbajnoki keretből. Gőz Balázs stabil tagja a válogatottnak az utóbbi években, míg Varga Arnold egy remek edzőtábor után a tavaszi vb-n is az egyik legjobb volt. Garát Zsombor a keret legfiatalabb tagja, aki már a harmadik vb-jén venne részt, és szintén meghívót kapott Vojtkó Mátyás a címvédő DVTK-ból.

„Látnunk kell, hogy ebben a felfogásban, amit Jarmo Tolvanen játszani szeretne, ki az, aki hatékony tud lenni, ki az, aki tud ehhez alkalmazkodni, és változtatni azon, amit a klubjában játszik. Egy nap alatt nagy csodát nem lehet várni, azt szeretnénk, ha egyáltalán megpróbálnák azt, amit kérünk tőlük” – mondta Majoross Gergely edző.

A csatárok feladata ebben a rendszerben a nagyobb letámadás lesz. Benk András a csoport veterán vezetője, aki Magosi Bálint és Nagy Krisztián mellett megbízató védekezésre is képes. Keegan Dansereau és Nagy Gergő a kapu előtt veszélyes, míg Brance Orbán, Terbócs István és Sági Martin egyaránt hatékony tud lenni támadásban és védekezésben is. A DVTK-s trió, Galanisz Nikandrosz, Miskolczi Márk és Tóth Adrián is bármikor képes gólt szerezni. Az újpesti Justin Cseter első meccsét játszhatja a válogatottban.

„Bár csak egy edzésünk volt, jól ismerjük a játékosokat, tudunk segíteni a kapitánynak. Az erős letámadáshoz ez a 13 csatár rendelkezik a megfelelő sebességgel és agresszióval. Bízom abban, hogy hatékonyak is lesznek a támadásaink” – közölte Szilassy Zoltán edző.

A lengyeleknél szintén új szövetségi kapitány mutatkozik be Ted Nolan személyében.

„Négy napot készültünk együtt, és lenyűgözött a munkamorál, az, ahogy küzdöttek és versengtek a játékosok. Most meglátjuk, hogyan reagálnak a letámadásra, és arra, ha gólt kapnak” – nyilatkozta a kanadai, aki az NHL-ben is eltöltött hat szezont.

A keret:

kapusok: Arany Gergely (MAC Budapest), Duschek Dávid (Dunaújvárosi Acélbikák)
védők: Dudás Jesse (MAC Budapest), Garát Zsombor (MAC Budapest), Gőz Balázs (DVTK Jegesmedvék), Kiss Dániel (UTE), Kovács Bronson Zoltán (MAC Budapest), Varga Arnold (UTE), Vojtkó Mátyás (DVTK Jegesmedvék)
csatárok: Benk András (UTE), Cseter Justin (UTE), Dansereau Keegan (MAC Budapest), Galanisz Nikandrosz (DVTK Jegesmedvék), Magosi Bálint (DVTK Jegesmedvék), Miskolczi Márk (DVTK Jegesmedvék), Nagy Gergő (MAC Budapest), Nagy Krisztián (MAC Budapest), Orbán Brance (MAC Budapest), Pavuk Attila (DVTK Jegesmedvék), Sági Martin (UTE), Terbócs István (MAC Budapest), Tóth Adrián (DVTK Jegesmedvék)

A mérkőzésekre a helyszínen is lehet még jegyeket venni az eventim sátránál, de csak 3 jegypénztárban zajlik értékesítés, a hosszú sorbanállás elkerülése miatt ajánlott a jegyet online megvenni.