Vas Márton az U20-as válogatott edzője

2018.07.11. 08:00 |

A magyar válogatott korábbi csapatkapitányát, Vas Mártont nevezték ki az U20-as nemzeti együttes vezetőedzőjének. A válogatott decemberben a lengyelországi Tychyben vesz részt a Divízió I/B világbajnokságon.

Miután az előző szezont Glen Williamson másodedzőjeként töltötte az U18-as válogatott mellett, a korábbi csatár és védő lett az U20-as együttes vezetőedzője. Vas Márton az U13-as, az U14-es és az U17-es csapatnál is dolgozott, mint a Magyar Jégkorong Szövetség mentoredzője.

Vas Márton a 2016-2017-es idényben fejezte be profi karrierjét a Freiburgban. Játszott Dunaújvárosban, a Vanersborgs, a Grums, a Fehérvár, a Briancon, a Frankfurt és a Fassa együttesében is. A magyar válogatottat U18-as, U20-as és felnőtt szinten is képviselte, 75 világbajnoki meccsen szerepelt. Ez lesz az első vezetőedzői feladata.

Milyen érzés, hogy az U20-as csapat vezetőedzője lettél?

Nagy megtiszteltetés, hogy ekkora feladatot kaptam, szerencsés vagyok, hogy ilyen hamar jön egy ilyen lehetőség az edzői karrieremben. Egy válogatott vezetőedzőjének lenni mindig óriási dolog. Olyan szakmai kihívás, ami megbizsergeti az ember szívét. Büszke vagyok, és várom, hogy elkezdhessem a munkát.

Mik lesznek a célok a szezonra?

Még nagyon az idény elején vagyunk, de az kijelenthető, hogy jól akarunk szerepelni a világbajnokságon. Emellett az új szövetségi irányelvet, az elitképzést szem előtt tartva minél magasabb szintre fejleszteni az ide kerülő játékosokat. Fel akarjuk készíteni a játékosokat arra, hogy minél sikeresebben tegyék meg a junior és a felnőtt szint közötti lépést.

Mik lesznek az első teendőid?

Gőzerővel készülünk a csapatvezetővel a következő összetartásra. Reméljük, hogy a meghívottak közül minél többen el tudnak majd jönni. Szeretnénk velük megismerkedni, megnézni, hogy mire képesek, milyen pozícióban számolhatunk velük. Próbáljuk összekovácsolni a csapatot már most, mert nem sok időnk van december előtt.

Mit tapasztaltál az előző idényben az utánpótlásban dolgozva?

Az előző szezonban az egész programot átláthattam U13-tól kezdve, részt vettem minden táborban, összetartáson. Megnéztem, hogyan, milyen stílusban dolgoznak az edzők. Sokat tanultam Glen mellett, azt is láthattam, hogyan kell ezt irányítani, hogyan von be minden edzőt és tud mindenkire odafigyelni. Sok mindent láttam, és bár a karrierem elején vagyok, de azon leszek, hogy megfeleljek a saját elvárásaimnak. Ha ez sikerül – és ismerhetnek az emberek, a munkát bele szoktam tenni abba, amit csinálok – akkor nem lesz gond, nagyszerű szezonra számítok.

A játékospályafutásodból milyen tapasztalatot tudsz átadni a fiataloknak, akik a felnőttválogatott ajtaján kopogtatnak?

Sok mindenben tudok nekik segíteni, például abban, hogyan játsszanak nagyobb nyomás alatt. Ha az adottság és a tudás megvan, akkor fejben dől el, hogy kiből lesz jó játékos. Sok országban szerepeltem, sok dolgot láttam, sok edzővel dolgoztam. Olyan tapasztalatokat is szereztem, amiket szeretnék folytatni én is edzőként, és olyanokat is, amelyeket nem. Frissek ezek az élmények bennem, tudom mi az a filozófia, amit követni szeretnék. Szerencsére megerősítést kapok, hogy ez jó irány lesz.

Milyen stábbal fogsz dolgozni?

Leadtam a névsort, a szakmai bizottságnak kell még ezt jóváhagynia.