U17: amerikai győzelem a Tüskecsarnokban

2018.08.12. 18:22 |
A magyar U17-es válogatott 8-1-re kapott ki az amerikaiak hasonló korosztályú csapatától  a felkészülési találkozón.

Sorozatban ez a harmadik év, amikor az Egyesült Államok valamelyik korosztályos csapata Magyarországra látogat, ezúttal a szlovákiai Öt Nemzet Tornára készülő U17-es együttes lépett jégre Budapesten. Megteltek a közönségnek kinyitott szektorok a Tüskecsarnokban, mintegy 1500-an voltak kíváncsiak a magyar és az amerikai U17-es válogatott összecsapására. A mieinknél Virág Csaba vezetőedző a kapuban Pesti Józsefnek szavazott bizalmat, míg a másik oldalon Colin Purcell kezdett. A mieinknél Ortesznky Tamás volt a csapatkapitány, Jakabfy Sámuel és Tamási László pedig a helyettes.

Az első helyzetre egy percet kellett várni, David Ma tesztelte a magyar kapust. A folytatásban is az amerikaiak diktálták a tempót, de a magyar csapat keményen védekezve tartotta magát. Nem változott ez emberhátrányban sem, a Molnár Bálint kiállítása miatti két percet is kihúzta a válogatott.

Az amerikai együttes a 10. percben fogyatkozott meg, Jared Crespo ült le két percre, és emberelőnyben többször is helyzetbe került a magyar válogatott, de nem tudott betalálni. Ettől kezdve a támadójáték is bátrabbá vált, sok akciót sikerült lövéssel befejezni, a legközelebb Kóger Balázs járt a gólhoz.

Az Egyesült Államok csapata gyors ellenakciókkal veszélyeztetett, a 13. percben Pestinek fejjel kellett védenie, majd egy kijátszott támadás végén alig csúszott el a korong az érkező csatár előtt. Három perccel később már a magyar kapus is tehetetlen volt: a kék vonalon vesztett korongot a magyar együttes, és az első próbálkozás még kijött Pestiről, ám Michael Cameron már bekotorta a korongot (0-1).

Gyorsan egyenlíthetett volna a hazai csapat: Varga Balázs és Molnár Bálint lépett ki, de utóbbi lövése a kapusról jött ki. Nem sokkal később újra hasonló volt a forgatókönyv, ám Purcell ezúttal is védett. Míg a magyar helyzetek kimaradtak, az amerikaiak növelték előnyüket: a 18. percben Tanner Dickinson a kapu mögül passzolt Mackie Samoskevich-hez, aki kapusból a hálóba lőtt (0-2).

A magyar kapus az utolsó percben tehetetlennek bizonyult Ben Schoen távoli lövésénél is , így a tengerentúli együttes magabiztos előnyt szedett össze az első harmadban (0-3).

A második felvonást is aktívan kezdték a vendégek, már az első percben többször megdolgoztatták a magyar kapust. A fölény még nagyobbá vált Schlekmann Márk kiállítása után, de sikerült kivédekezni ezt a két percet. Magyar helyzet után a 24. percben újabb gól született: Nathan Schweitzer passzából Dane Montgomery volt eredményes (0-4).

Egy kapu előtti dulakodás miatt Molnár és Cross Hanas is leült, a négy a négy elleni játék alatt pedig újabb amerikai gól esett: a 26. percben Carson Bantle lódult meg, és egy szép csel után a hálóba lőtt (0-5).

A meccs derekán a magyar együttes kétszer is nagy helyzetbe került. Előbb egy védelmi hibát kihasználva Németh Kristóf csapott le a korongra, visszatette Horváth Pálnak, ám nem tudta becsapni a kapust. A következő akcióból Gál Zsombor szépíthetett volna, ám lövését Purcell kitolta.

A 31. percben mindkét együttes kapust cserélt: Monostori Tamás állt be a mieinknél a jól védő Pesti helyett, az amerikaiaknál pedig Gavin Fitzpatrick váltotta Purcellt. A magyar kapus egy nagy bravúrral mutatkozott be, Daniyal Dzhaniyev helyzetét hatástalanította, majd újabb nagy védéseket mutatott be.

A 36. percben Csollák Márkó kapott kiállítást, ezt pedig bő egy perc után kihasználták a vendégek, Dzhaniyev volt eredményes a jobb oldali bedobópontról (0-6).

A harmadik harmadot is az amerikaiak kezdték jobban, de a mieink is többször eljutottak vendégek kapuja elé. Németh Kristóf is jó helyzetbe került, majd Tamási László közelről a kapust találta el, míg a másik oldalon Monostori rövid időn belül kétszer is nagyot védett. A 46. percben Dzhaniyev talált be újra a magyar kapuba (0-7).

A 48. percben emberelőnybe kerültek a mieink, Samoskevich kapott büntetést, de komoly lehetőség nélkül telt el ez az időszak. Monostori továbbra is jól teljesített, ám az 52. percben a vendégek növelték a különbséget, egy kipattanót Dickinson paskolt be közelről (0-8).

A hajrában az utolsó tartalékait is mozgósította a szépítés érdekében a magyar csapat, és az 58. percben siker koronázta a próbálkozásokat: Keresztes Levente lépett ki, majd remek ütemű passzát Schlekmann a bal felső sarokba lőtte (1-8).

Csollák újabb kiállítása miatt az utolsó két perc újra a védekezésről szólt, de a blokkoknak és Monostorinak köszönhetően sikerült kihúzni a meccs végéig.

A találkozó büntetőlövésekkel zárult. Az amerikaiktól Cameron és Samoskevich, míg a mieinktől Horváth Pál talált be.

A meccs legjobbja  a magyar oldalon Pesti József, a vendégeknél pedig Nathan Schweitzer lett.

Virág Csaba vezetőedző: „Rendkívül hasznos, magas színvonalú meccs volt. Először fordult elő, hogy az amerikai csapat a saját korosztályával játszott ellenünk, köszönjük nekik a mérkőzést. Egyedi élményt és plusz motivációt jelentett a csapatnak ennyi néző előtt játszani. Küzdöttünk, hajtottunk, megtettünk mindent, de van ekkora különbség a két együttes között. Azon dolgozunk, hogy ez a különbség csökkenjen majd a jövőben. Mi az áprilisi világbajnokságra készülünk, ez egy jó teszt volt a felkészülés kezdetén. Voltak biztató jelek, magas küzdési szintet vártunk el, és ezzel elégedettek is vagyunk. Vannak olyan elemei a játéknak, amit csiszolni kell, de egy új rendszer szerint dolgozunk, ezért idő kell ennek elsajátítására.”

Ortenszky Tamás csapatkapitány: „Kicsit jobb eredményre számítottam. Voltak buta hibák, de ki is jött a két csapat közötti különbség. Először meg kellett szokni a sebességet, de jól beleálltunk a meccsbe, ám azt fogytán volt az energia. Engem felpörget, hogy ennyi ember előtt játszottunk.”