Tretyjak: Libabőrös lettem, amikor a magyar szurkolók a Himnuszt énekelték

2017.10.06. 09:00 |
A Magyar Jégkorong Szövetség 90. születésnapjára rendezett eseményen tiszteletét tette a legendás kapus, Vlagyiszlav Tretyjak, aki jelenleg az IIHF tanácsának tagja.

„A Magyar Jégkorong Szövetség kiváló munkát végzett" – méltatta Tretyjak az MJSZ 90. születésnapja alkalmából tartott rendezvényt, mad így folytatta: A szurkolók fantasztikusan, mi pedig mindannyian jól tudjuk, dr. Kolbenheyer Zsuzsanna milyen remekül dolgozik." – Tretyjak és Kolbenheyer valóban jól ismeri egymást hiszen mindketten tagjai az IIHF tanácsának.

Szerencsének tartjuk, hogy a rövid budapesti tartózkodása alatt beszélhettünk a háromszoros olimpiai, tízszeres világbajnok, Kanada Kupa győztes kapuslegendával, aki megjegyezte, 90 év hosszú idő, az orosz szövetség például csak a fennállásának a 70. évfordulójához érkezett.

„A magyar jégkorong sok mindent elért ez idő alatt, több egyéniséget is adott a sportágnak. Kapusként Hírcsák István neve jut először az eszembe, aki a harmincas évek legjobb kapusa volt."

Tretyjak nemcsak a magyar hoki múltjával van tisztában, de a jelenével is, és sportdiplomataként pontosan tudja, hogy Magyarországon milyen folyamatok zajlanak a sportág minél népszerűbbé tételéért.

„A magyar hoki fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy minél több jégpálya létesüljön országszerte. A sportág népszerűsítése érdekében pedig időről időre a szövetség egyre több világbajnokság megrendezésére pályázik."

A 2016-os szentpétervári A csoportos világbajnokság minden magyar szurkolónak felejthetetlen élmény marad, pláne, a fehéroroszok legyőzése. Azonban mindegyik mérkőzésen akadt egy olyan pillanat, amely túlmutatott a jégkorongon: a szurkolók az eredménytől függetlenül mindig elénekelték a csapatnak a magyar himnuszt. Ez többek között Tretyjakban is mély nyomokat hagyott.

„Ami az oroszoknak először eszükbe jut a magyar hokiról, az a fantasztikus szurkolótábor, amelyet Szentpéterváron láttak. Nagy élmény volt, ahogy buzdították a csapatukat. Ott voltam a Kanada elleni meccsükön és amikor a szurkolók a Himnuszt énekelték, libabőrös lettem."

A szovjetek kapuslegendája arról is beszélt, hogy az 1980-as téli olimpia döntőjében, az amerikaiaktól elszenvedett vereséget tartja karrierje legnehezebb pillanatának.

„Az első harmad után lecseréltek, ami hiba volt a kapitánytól. Mindig viccelődöm az amerikaiakkal, hogy köszönjék meg neki a rossz döntését, mert anélkül nem élhettek volna át olyan emlékezetes pillanatokat Lake Placidban."

Tretyjak nemcsak megtekintette a Papp László Sportarénában a  férfiválogatottunk lengyelek elleni mérkőzését, hanem az 5-1-es magyar sikerrel végződött találkozó után ő adta át a meccs legjobbjának járó díjat. A magyar válogatottból a kapus, Duschek Dávid részesült abban a megtiszteltetésben, hogy minden idők legjobb kapusától vegye át a teljesítményéért járó órát.