U18: vereség büntetőkkel

2018.04.18. 18:01 |
A magyar U18-as válogatott hősiesen egyenlített, de végül 2-2-es döntetlen után szétlövéssel kapott ki Japántól a kijevi, divízió 1/B-s világbajnokságon.

Két, egyaránt hatpontos válogatott találkozott a kijevi Sportpalotában, a vb negyedik fordulójában. Kezdeményezően lépett fel a magyar csapat, és az első másfél percet a japánok kapuja előtt töltötte, ám az ellenfél az első helyzetét gólra váltotta: Hanzawa lódult meg, és bevágta a korongot a felső sarokba (0-1). A góltól felbátorodtak a japánok, és többször is megdolgoztatták Gönczi Lajost. Az első komolyabb magyar lehetőség Dézsi Bence előtt adódott a 6. percben, de lövése nem csúszott át Szato kapus alatt. Nem sokkal később Gönczinek is hasonló helyzetben kellett védenie, ám még rá tudott feküdni a korongra.

A 9. percben Aojama kapott kétperces büntetést, és fórban Keresztes Levente, majd Papp Kristóf is közel járt az egyenlítéshez, de nem született gól. A mieink egyenlő létszámnál is beszorították az ellenfelet, sorra jöttek a lövések, Péter Donát próbálkozása alig kerülte el a kaput. Közben a japánok kontrái is veszélyesek voltak. A 18. percben ismét emberelőnyben játszhatott a magyar válogatott, de ezúttal a kapuvas mentette meg az ázsiai csapatot Péter közeli helyzeténél. Ahogy kiegészült a japán együttes, egy korongszerzésből alakított ki helyzetet, de Gönczi szépen védett. Az utolsó percben Horváth Lászlónak kellett leülnie, az áthúzódó büntetést azonban sikerült kivédekezni.

A második felvonás eleje kapkodó játékot hozott, a mieink sok hibával passzolgattak, a japánok pedig szívósan védekeztek, és a gyors megindulásokra alapoztak. Szécsi Patrik és Révész Marcell távolról próbálkozott, ám ez sem vezetett eredményre. A 27. percben Dézsi kapott kiállítást, és ezt a japánok fél percen belül ki is használták: Abe cselsorozat után lőtte be Gönczi válla fölött a korongot a hálóba (0-2).

A mieink igyekeztek ritmust váltani, és újfent beszorították a riválist, Horváth Milán, Pokornyi Dávid és Seregély Máté pedig távolról tüzelt többször is, ám a japánok hősiesen védték a kapujukat. A 32. percben Falus Ádám kapott büntetést, és emberelőnyben a japánok többször is ziccerbe kerültek, Gönczi azonban a helyén volt. A másik oldalon ismét Révész került helyzetbe, de Szato eszén nem lehetett túljárni.

Aojama második büntetése miatt a második harmad utolsó és a harmadik játékrész első percét emberelőnyben játszhatta le a csapat, de ez sem hozott áttörést, az utolsó passzokba hiba csúszott. A 43. percben aztán góllá érett a nyomás: Kozma Ferenc kapu mögül visszatett korongját Kovács Sebestyén lőtte be biztosan (1-2). Támadásban maradt a csapat, ám egy kapu előtt kavarodásból nem sikerült újabb gólt szerezni. A japán kontrák továbbra is veszélyesek voltak, egy kettő az egyes helyzetet Gönczi tolt ki bravúrral.

A 45. percben Jonejama kiállítása miatt fórban játszhatott a csapat, de ezt nagy ziccer nélkül hozta le. A 48. percben aztán ismét csak a kapuvas mentette meg az ellenfelet Dézsi okos lövésénél. Előbb sima, majd kettős emberelőnybe került a válogatott, és Glen Williamson időt is kért. Hiába játszotta ki szépen a figurát többször is a csapat, sem távolról, sem közelről nem sikerült bevenni a kaput.

Nagy erőket mozgósított az egyenlítésért a válogatott, Kovács Alex is ziccerbe került, de a japánok őrizték kapujukat, blokkokkal és Szato védéseivel. Ebben a harmadban Gönczinek kevesebb munkája akadt, de a szórványos akcióknál remekül hárított.

Glen Williamson két perccel a vége előtt lehozta kapusát. Egy japán lövést nagyszerű mozdulattal sikerült blokkolni, és végül a fokozódó magyar nyomás góllá is érett: 56 másodperccel a vége előtt Papp Kristóf talált be középről (2-2). A hátralévő másodpercekben még Gönczinek is volt védése, így döntetlennel zárult a rendes játékidő.

A ráadásban 3 a 3 ellen az első helyzet a japánoké volt, aztán Almási, majd Keresztes ziccerét védte Szato. Izgalmasan alakult a hosszabbítás, felváltva forogtak veszélyben a kapuk, és hiába volt több magyar lehetőség – az utolsó nyolc másodpercben emberelőnyben -, döntés nem született. Első alkalommal a tornán büntetők következtek.

Az elsőt Almási könyörtelenül belőtte, majd Hanzawa sem hibázott. A második párban Dézsi eszén túljárt Szato, míg Abe eredményes volt. Szécsi mellé lőtt, de Gondaira sem talált be. Keresztes nem találta el a kaput, Momen kísérletét pedig Gönczi védte. Az utolsó körben Révész sem tudott egyenlíteni, így a japán válogatott sikerével zárult a mérkőzés. A magyar csapat ezzel a rivális mögé került a tabellán.

A mieink legjobbjának Papp Kristófot választották.

A csütörtöki szünnap után péntek délután Ausztria ellen zárja a tornát Glen Williamson együttese.

Glen Williamson vezetőedző: Tudtuk, hogy jó csapat a japán, amely jól szervezett, gyors, jól korcsolyázik, nagy tempót diktál. Egy nagyszerű meccset játszottunk velük, amiből lehet tanulni. Visszajöttünk hátrányból, megvoltak a lehetőségeink, de nem használtuk ki azokat. Ehhez hitre van szükség, ez pedig a sikerből ered. Egyenlítettünk, és aztán a ráadásban is voltak helyzeteink. A részletekben jobbnak kell lennünk, élvezni a kihívást, megtanulni kezelni a nyomást, és az alatt is jobban teljesíteni. Ki kell emelnem a kapusunkat, Gönczi Lajost, aki nagyszerűen játszik a vb-n, hihetetlen védéseket mutat be, és a teljesítményével mindig esélyt ad, hogy nyerjünk. Pénteken Ausztria következik, nagyszerű csata lesz, sok érzelemmel. A büszkeség is a tét, meglátjuk, hogyan válnak a fiatal srácokból fiatal férfiak.

Szécsi Patrik: Megint álmosan kezdtünk, az öltözőben maradtunk, és ennek nem tudom az okát. Kedden az ukránok ellen is ezt a hibát követtük el, ám azon a meccsen mindenkinek túl kellett volna lépnie és levonni a tanulságokat. Remélem, most már sikerül tanulnunk ezekből a hibákból. Ha pozitívumot kell keresni, akkor az lenne, hogy sikerült hátrányból visszajönni, megmutattuk, hogy ha akarunk, akkor jók vagyunk, és nyerhetünk, csak ezt hatvan percen keresztül kellene bebizonyítani. Az osztrákok elleni az eddigi legnehezebb meccsünk lesz, nem szabad számolgatnunk, csak arra kell figyelnünk, hogy nyerjünk.

Papp Kristóf: Későn kaptunk észbe, mint az ukránok ellen is, és bár mindent beleadtunk, hogy egyenlítsünk, de sajnos nem tudtunk nyerni. Pozitívak maradtunk az öltözőben, mindent rátettünk a kapura, és szerencsére bement a lövésem. Az osztrákok ellen nagy küzdelemre számítok, feltüzeljük egymást és mindent beleadunk az utolsó meccsünkön.

Dézsi Bence: Nem mondanám, hogy fáradtan kezdtünk, úgy jöttünk ki, hogy be kell húzni a meccset, próbáltuk elfelejteni az ukránok elleni vereséget. Sajnos a sok kihagyott helyzet megbosszulta magát. Pozitívum, hogy vert helyzetből, álltunk fel, ám a büntetőknél már a szerencse is döntött.