Így várja a katowicei tornát a válogatott

2018.02.15. 20:14 |
A magyar felnőtt jégkorong-válogatott megérkezett Katowicébe egy hosszú buszos utazás után, majd rögtön a jég felé vették az irányt, és egy rövid edzést tartották, hogy átmozgassák a lábakat az EIHC-torna nyitánya előtt. A magyar csapat pénteken délután fél 5-től Kazahsztánnal találtokozik.

Nézzük meg egy kicsit alaposabban a keretet, amelyet Jarmo Tolvanen szövetségi kapitány és edzői stábja kijelölt a lengyelországi viadalra. Sérülés miatt nem utazhatott el a csapatkapitány Bartalis István, valamint Nagy Krisztián. Így a C betű Pozsgai Tamás mezén lesz, helyettesnek pedig Magosi Bálint és Andrew Sarauer lett megnevezve.

A két kapus egyike Rajna Miklós, aki kilenc éve válogatott, és öt világbajnokságon védhetett, vagyis tapasztalt, stabil tag a kapu előtt. Duschek Dávid eddig négy meccsen kezdett a nemzeti csapatban, de az egyik legjobb formában lévő kapus az Erste Ligában.

Farkas Tamás kapusedző a döntésről elmondta, hogy Rajnának a tudása és az erős csapatok elleni tapasztalata alapján is a keretben a helye, a dunaújvárosi Duschek pedig kiegyensúlyozott teljesítményt nyújt, és a stáb kíváncsi arra, hogy magasabb szinten mire képes.

A védők között van több fiatal, ámde tapasztalt játékos, hiszen a két legifjabb, Stipsicz Bence és Garát Zsombor már két vb-n játszott, 23, illetve 21 válogatott szereplés van mögöttük. Szintén a fiatalok közé tartozik Szabó Dániel, aki kiemelkedő szezont nyújt Fehérváron. Van három honosított hokis ebben az egységben Wehrs Kevin, Kovács Bronson és Nagy Nilan személyében. Utóbbi játékos a lengyelországi tornán mutatkozhat be a válogatottban. Kiss Dániel és Varga Arnold már tapasztalt játékosnak számítanak, mindketten játszottak vb-n. Pozsgai Tamás vált a védelem vezetőjévé, és neki van a legtöbb válogatottsága a hátvédek között. Láda Balázs a keret legidősebb játékosa, aki 2013 után először szerepelhet újra a nemzeti csapatban.

Majoross Gergely másodedző közölte, hogy olyan játékosokat kerestek a védelembe, akik biztonságosnak tudnak játszani, kevésszer kerülnek bajba, és a részletekben jól tudnak dönteni. Mindig nagy dilemma, hogy újoncoknak vagy rutinosabb hokisoknak szavazzanak bizalmat, hiszen a faitalok gyorsabban regenerálódnak egy hosszú torna alatt, ahol szinte minden nap meccs van, míg az idősebbeket kevésbé zavarja a nyomás. Most még lehet kísérletezgetni, és a mostani tapasztalatok fontosak lesznek a vb előtt is – tette hozzá.

A csatárok között többen sérülés miatt hiányoznak, de ez egyúttal nagy lehetőség a fiataloknak, hogy megragadják az esélyt, és bizonyítsák, lehet rájuk számítani. Vas János már veteránnak számít, tagja mind a két, az A csoportos vb-szereplést kivívó és ott játszó együttesnek is, a csapat egyik vezéralakja. Szintén rutinos Magosi Bálint és Sofron István, mindketten több vb-n szerepeltek. Ahogy a védők, úgy a támadók között is vannak olyanok, akik fiatal koruk ellen már megízlelhették a világbajnoki hangulatot, ilyen Erdély Csanád és Vincze Péter. Sárpatki Tamás, Reisz Áron és Miskolczi Márk is játszott már a válogatottban, míg Galanisz Nikandrosz a 2011-es vb-n is felölthette a címeres mezt, Csányi Karol pedig a tavalyi világbajnokságon is ott volt a keretben. Pavuk Attila, Bodó Chris és Orbán Brance a ligában sokszor volt eredményes az elmúlt szezonokban. Sarauer Andrew az a típusú csatár, akire mindig lehet számítani, ha gólra van szükség. Újoncnak számít Odnoga Mátyás, aki nagyszerű idei teljesítményével hívta fel magára a figyelmet.

„Vannak hiányzók, de egy jó csapat érkezett Lengyelországban. A fejlődés és a vb-re való csiszolódás a fő szempont” – mondta a csatárokról Szilassy Zoltán másodedző. Kifejtette, már működő játékkapcsolatokat kerestek a keret kijelölésekor, ilyen a DVTK-sor, vagy a most is egy csapatban játszó Sarauer és Sofron, akik Erdéllyel Fehérvárról is ismerik egymást, hiszen ilyenkor egy-egy elemet könnyebb beépíteni, mint teljesen újakat építeni.

„Kicsit bekavart Bartalis Isti és Nagy Krisztián kiesése, ezzel négy centerünk nincs itt Sebők Balázzsal és Hári Jánossal. Ez befolyásolja az emberelőnyös játékot, de pozitív, hogy másokat is meg lehet próbálni ezekben a pozíciókban. Vannak néhány olyan játékos, aki még nem voltak a mostani stáb keze alatt, például Csányi Karol vagy Reisz Áron. Ők már megmutattak magukat korábban, de, kíváncsi rájuk is a kapitány” – mondta Szilassy Zoltán.

Menetrend

Február 16. péntek 16:30 MAGYARORSZÁG - Kazahsztán
Február 17. szombat 16:30 MAGYARORSZÁG - Olaszország
Február 18. vasárnap 19:15 MAGYARORSZÁG - Lengyelország